• rozwiń

"Google może na chwilę zaburzyć rynek, ale producentem aut nie zostanie"

"Google może na chwilę zaburzyć rynek, ale producentem aut nie zostanie"
Foto: Google Foto: Tak wygląda prototyp samoprowadzącego się auta Google

Jest mało prawdopodobne, aby firmy technologiczne takie jak Google stały się producentami samochodów na masową skalę. Nawet, jeśli mogą chwilowo zaburzyć rynek, koncentrując się coraz bardziej na samoprowadzących się pojazdach i oprogramowaniu do nich - uważa szef niemieckiego koncernu Daimler.

Jak podkreśla Reuters, w ostatnich latach producenci aut i firmy z Krzemowej Doliny coraz bliżej współpracują. Wszystko dlatego, że samochody nowej generacji potrzebują zaawansowanego oprogramowania.

Tylko chwilowo?

I choć Google zaprezentował ostatnio zaawansowany samoprowadzący się samochód, to zdaniem szefa Daimlera Dietera Zetschego, celem amerykańskiego giganta było prawdopodobnie lepsze zrozumienie zasad użytkowania samochodów, a nie stanie się producentem aut - czytamy.

- Google chce się angażować, ale nie sądzę, aby w pierwszej kolejności w budowę pojazdów - powiedział Zetsche analitykom. Dodał, że - jego zdaniem - Google badał w ten sposób jak ludzie chcą spędzać czas m. in. w samochodzie.

Jak pisze Reuters, Daimler, właściciel marki Mercedes-Benz, wziął sobie za cel wnikliwe kontrolowanie rozwoju branży samoprowadzących się pojazdów.

Prototyp

Google zaprezentował prototyp samoprowadzącego się samochodu w ubiegłym roku. Inżynierowie Google'a ogłosili, że pojazd powstawał od podstaw od maja 2014 r.

Google posiada duże doświadczenie w zakresie projektowania częściowo autonomicznych pojazdów. Od kilku lat firma modyfikuje modele popularnych producentów, m.in. Toyota, Lexus, by prowadzić testy swoich systemów map i nawigacji. Do 2014 r. samochody te przejechały już po publicznych drogach ponad milion kilometrów. Jednak nie były one pojazdami w pełni autonomicznymi - w kabinie zawsze znajdował się kierowca, który w każdej chwili mógł przejąć kontrolę nad samochodem.

Obecnie wiele firm wprowadza rozwiązania umożliwiające częściową autonomiczność pojazdów, m.in.: BMW, Mercedes-Benz, Cadillac, Nissan, Tesla.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane