• rozwiń

Temat: Unia Europejska

Niemal 1,5 miliarda euro kary dla Google. Gigant odpowiada

Foto: PAP/EPA/ BORIS ROESSLER Foto: Komisja Europejska nałożyła karę na firmę Google

Firma Google ma zapłacić 1,49 miliarda euro grzywny za działania monopolowe polegające na blokowaniu konkurencyjnych firm - poinformowała komisarz do spraw konkurencji Unii Europejskiej Margrethe Vestager. To kolejna taka kara nałożona przez Komisję Europejską na amerykański koncern.

Komisja Europejska ogłosiła, że Google i jej spółka-matka Alphabet złamały prawo antymonopolowe UE zmuszając internetowe serwisy partnerskie do podporządkowania się restrykcyjnym zapisom kontraktowym.

Głosiły one, że przy używaniu platformy AdSense rywale koncernu nie mogli umieszczać na stronach własnych reklam.

- Reklamodawcy i właściciele stron mieli mniejszy wybór i prawdopodobnie musieli płacić więcej, a dodatkowe koszty zostały przerzucone na konsumentów - powiedziała komisarz UE.

Google odpowiada

W odpowiedzi na tę decyzję, wiceprezes koncernu ds. polityki publicznej Kent Walker oświadczył, że "konkurencyjne rynki są interesie wszystkich".

- Zawsze uważaliśmy, że zdrowe, konkurencyjne rynki leżą w interesie wszystkich. Dokonaliśmy już wielu zmian w naszych produktach, aby uwzględnić obawy Komisji. W ciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy dokonywać kolejnych aktualizacji, by dać naszym konkurentom większą widoczność na rynkach europejskich - poinformował Walker.

Kolejna kara

Jak przypomniała agencja Associated Press to kolejna kara antymonopolowa dla Google w ciągu ostatnich dwóch lat.

W zeszłym roku Bruksela ogłosiła rekordową karę 4,34 miliarda euro za łamanie unijnych przepisów antymonopolowych i nadużywanie pozycji na rynku systemów operacyjnych wykorzystywanych m.in. przez smartfony (Android).

W 2017 roku zdecydowano, że Google ma zapłacić grzywnę 2,42 miliarda euro po zakończeniu postępowania dotyczącego wyników wyszukiwania w sklepach internetowych.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane