• rozwiń

Temat: Gospodarka

Nadchodzi globalna recesja? "Ryzyko jest wysokie i rośnie"

Nadchodzi globalna recesja? "Ryzyko jest wysokie i rośnie"

Ryzyko globalnej recesji jest wysokie i ciągle rośnie - alarmują analitycy Citigroup. Ich zdaniem po kilku latach względnego spokoju światową gospodarkę czekają wstrząsy.

Zdaniem analityków Citigroup globalny wzrost gospodarczy jest obecnie bardzo niepewny. Po 2-3 latach względnego spokoju istnieje wysokie ryzyko, że światowa gospodarka zwolni i zacznie się kurczyć. Głównym argumentem na potwierdzenie takiej tezy są Chiny, z których co miesiąc spływają niepokojące dane dotyczące słabej koniunktury, czy mniejszego niż oczekiwano wzrostu PKB. 

Dużo zagrożeń

"W długim terminie światowa gospodarka odczuje spowolnienie w Chinach oraz nadmierne zadłużenie w wielu krajach i sektorach" - uważają analitycy Citigroup i dodają, że dodatkowym ryzykiem są niepokoje geopolityczne.

Eksperci z Citigroup skorygowali również swoje prognozy globalnego wzrostu gospodarczego w 2016 roku. Ich zdaniem światowa gospodarka będzie rozwijała się w tempie 2,5 proc. a nie jak wcześniej uważano 2,7 proc. Analitycy przestrzegają, że również i te szacunki mogą okazać się nieaktualne jeśli osłabienie w Chinach mocniej odbije się na kondycji pozostałych gospodarek. Wówczas wzrost może wynieść jedynie 2,2 proc.

Recesja

Analitycy Citigroup uważają, że globalna recesja jest bardzo prawodpodobna, ale niekoniecznie nieunikniona.

"Aby uniknąć recesji i większego spowolnienia tempu wzrostu gospodarczego świat potrzebuje globalnej wersji Abenomics (programu gospodarczego wprowadzonego przez premiera Japonii Shinzo Abe - red.), który zakłada m.in. wpompowanie do gospodarki ogromnej ilości pieniędzy, aby zwiększyć inflację co z kolei, przy reformach strukturalnych, ma przyczyniać się do pobudzenia wzrostu PKB" - piszą analitycy Citigroup.

Także OECD

Przed tygodniem swoją prognozę globalnego wzrostu gospodarczego obniżyła również Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Zdaniem organizacji wzrost gospodarczy zwolni w 2016 roku do 3 proc. i 3,3 proc. w 2017. W listopadzie OECD prognozowała wzrost globalnego PKB o 3,3 proc. w 2016 r. i 3,6 proc. w 2017 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
fossil
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Jojo złodziej Waszych butów
a czy ktoś to uzgadniał z Kaczyńskim? Czy to jest znowu efekt dojścia PiS do władzy? Ostatnio światowy kryzys wybuchł po dwóch latach rządów PiS.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane