• rozwiń

Kultowy producent gitar składa wniosek o upadłość

Legendarny producent gitar ma poważne kłopoty finansowe Odtwórz: Legendarny producent gitar ma poważne kłopoty finansowe
Legendarny producent gitar ma poważne kłopoty finansowe "Źródło: Fakty po południu"

Legendarny producent gitar, firma Gibson, złożył wniosek o upadłość - podała agencja Reutera. Na instrumentach grały takie gwiazdy jak Elvis Presley, John Lennon czy Eric Clapton.

Wniosek o bankructwo, który został złożony we wtorek, zawiera jednocześnie plan restrukturyzacji biznesu. Taką możliwość daje firmie Rozdział 11 prawa upadłościowego w Stanach Zjednoczonych.

Firma popadła w długi sięgające nawet 500 milionów dolarów. Taką liczbę podają zarówno Reuters jak i CNN Money.

Główną przyczyną złej sytuacji finansowej jest fakt, że sprzedaż elektronicznego sprzętu użytkowego poza USA gwałtownie spadła. Chodzi o głośniki, słuchawki i inne dodatki. To właśnie ta część przedsiębiorstwa została odkupiona od Philipsa w 2014 roku.

We wniosku skierowanym do sądu w Delawere, Gibson tłumaczy, że należy zrezygnować z produkcji elektroniki użytkowej, a skoncentrować się na działalności w zakresie produkcji gitar i sprzętu audio.

To akurat wychodzi kultowej firmie całkiem nieźle. Sprzedaż gitar produkowanych przez Gibsona urosła w 2017 roku o 10,5 proc. do wartości 122 milionów dolarów.

Jak przypomina Reuters, firma sprzedaje rocznie ponad 170 tys. gitar w 80 krajach. Gibson został założony w 1894 roku w Nashville.

Wniosek o upadłość co do części przedsiębiorstwa nie jest zaskoczeniem - zauważa CNN Money. Już pod koniec lutego agencja S&P negatywnie oceniała wiarygodność firmy i zmieniła jej ocenę kredytową na CCC minus.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane