• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Paryż najbardziej zanieczyszczonym miastem świata. Władze walczą ze smogiem

Paryż walczy ze smogiem Odtwórz: Paryż walczy ze smogiem
Foto: Flickr (CC BY-NC 2.0)/ D€NNI$ Foto: Zanieczyszczenie w stolicy Francji przekroczyło stany alarmowe | Video: Paryż walczy ze smogiem

Paryż stał się najbardziej zanieczyszczonym miastem świata - poinformowała firma monitorująca jakość powietrza Plume Labs. Biuro mera Paryża ogłosiło w poniedziałek, że ​​zamierza znacznie ograniczyć liczbę samochodów dopuszczonych do ruchu w mieście i okolicach. Powodem jest utrzymująca się nad centrum - od kilku dni - mgły smogu.

Dziś po ulicach miasta mogły poruszać się wyłącznie pojazdy o nieparzystych numerach tablic rejestracyjnych. Jest oczywiście kilka wyjątków: pojazd wjedzie do miasta jeżeli przewozi więcej niż trzech pasażerów lub spełnia inne wymogi - bardzo restrykcyjne przepisy ekologiczne. Karetki pogotowia, taksówki, ciężarówki-chłodnie i tym podobne samochody będą mogły jeździć po Paryżu bez ograniczeń. Podobne ograniczenie nakładano w przeszłości tylko dwa razy, w tym w marcu 2014 r.

Pyły zawieszone

Gęsta mgła smogu przykryła stolicę Francji w ubiegłym tygodniu. Poziom zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi (PM10) utrzymuje się na poziomie znacznie przewyższającym normy dopuszczane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Pył zawieszony to mieszanina drobnych cząstek o różnych rozmiarach i różnym składzie chemicznym. Cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) mogą wnikać do płuc, co powoduje poważne problemy zdrowotne, w szczególności u osób starszych oraz dzieci.

Organizacja non-profit Airpaif monitorująca poziom zanieczyszczenia powietrza przewiduje że, stężenie PM10 spadnie na początku tego tygodnia, ale potem ponownie wzrośnie.

Darmowy transport publiczny w zamian

Oprócz ograniczeń w ruchu samochodowym, władze w związku z ograniczeniem ruchu kołowego zadecydowały, że paryski transport publiczny oraz wynajem samochodów elektrycznych i rowerów w dniach 22 i 23 marca był darmowy w regionie Ile-de-France (region paryski liczący osiem departamentów).

Kiedy w zeszłym roku nałożono podobne ograniczenia w ruchu samochodowym, korki w stolicy Francji zmniejszyły się o ok. 18 proc., a zanieczyszczenie o 6 proc.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane