• rozwiń

Temat: Niemcy

Utrudnienia dla pasażerów. Rozpoczął się trzydniowy strajk w niemieckiej linii

Ekspert o liczbie pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczych Odtwórz: Ekspert o liczbie pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczych
Ekspert o liczbie pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczych "Źródło: TVN24 BiS"

Zgodnie z zapowiedziami w poniedziałek rozpoczął się strajk personelu pokładowego niemieckiej linii lotniczej Germanwings, należącej do Lufthansy. Akcja potrwa do środy.

Z powodu strajku odwołanych zostało około 180 połączeń, głównie krajowych, między innymi z lotnisk w Kolonii, Monachium, Hamburgu i Berlinie. Pełna lista odwołanych rejsów została zamieszczona na stronie przewoźnika.

Według linii lotniczej, strajk jest "bezpodstawny i niezrozumiały". Przedstawiciele Germanwings zapewnili, że dokładają wszelkich starań, aby pasażerowie nie odczuli utrudnień.

Spór o płace

Strajk jest wynikiem trwającego od miesięcy sporu z Lufthansą i jej spółkami zależnymi o płace i emerytury.

Personel pokładowy Lufthansy strajkował przez dwa dni w listopadzie, co spowodowało odwołanie około 1500 lotów, a protest dotknął wówczas około 200 tysięcy pasażerów.

Dotychczasowe negocjacje, w ostatnich tygodniach już z udziałem mediatorów, nie przyniosły rezultatu.

Związek Ufo, który zorganizował strajk, reprezentuje około 21 tysięcy członków załóg. Domaga się dla nich podwyżki uposażenia zasadniczego i dodatków płacowych, a także rozszerzenia możliwości zawierania normalnych umów o pracę przez pracowników sezonowych.

Największe linie lotnicze

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że w pierwszym półroczu 2019 roku najwięcej pasażerów w polskich portach lotniczych obsłużył Ryanair. Z usług przewoźnika skorzystało 5,8 miliona pasażerów.

PLL LOT znalazły się na drugim miejscu - 5,4 miliona pasażerów. Trzecie miejsce należało do węgierskich linii Wizz Air, które obsłużyły 4,2 miliona pasażerów.

Pierwszą piątkę uzupełniły Lufthansa - 1,2 miliona pasażerów oraz EasyJet - 533 tysiące. Linie Germanwings znalazły się na 21. pozycji - 71,6 tysiąca pasażerów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane