• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Unia Europejska

Gazprom ponagla UE: powinna śpieszyć się z budową połączeń gazowych

Gazprom ponagla UE: powinna śpieszyć się z budową połączeń gazowych
Foto: Gazprom Foto: Gazporm twierdzi, że UE ma maksimum kilka lat na wybudowanie potrzebnej infrastruktury

UE powinna jak najszybciej zacząć budowę połączeń gazowych, jeśli ma odbierać rosyjski gaz w nowym punkcie dostaw, na granicy Turcji i Grecji - oświadczył w środę szef Gazpromu Aleksiej Miller, który rozmawiał w Moskwie z wiceszefem KE Maroszem Szefczoviczem.

W trakcie pierwszej wizyty w Moskwie nowego wiceszefa Komisji Europejskiej Miller przedstawił nowe stanowisko negocjacyjne Rosji związane z jej planami przeniesienia z Ukrainy do Turcji tras tranzytu rosyjskiego gazu do UE.

Turecki Potok

Szef Gazpromu oświadczył, że projekt gazociągu South Stream jest "zamknięty". - Gazociąg “Turecki Potok” jest jedyną trasą, którą można dostarczać 63 mld metrów sześc. gazu rosyjskiego idących obecnie przez Ukrainę. Innych wariantów nie ma - podkreślił.

- Nasi partnerzy europejscy są o tym poinformowani i teraz ich zadaniem jest stworzenie niezbędnej infrastruktury (idącej) od granicy Turcji i Grecji. Mają na to maksimum kilka lat. Zmieszczenie się w tym terminie wymaga, by praca nad budową nowych magistral gazowych w krajach UE rozpoczęła się już dziś. W przeciwnym razie te ilości gazu mogą znaleźć się na innych rynkach - oznajmił Miller.

Unia energetyczna

Wyjaśnił też, że Gazprom w swojej strategii i dalszych działaniach przyjął za punkt wyjścia plany stworzenia unijnej unii energetycznej.

Miller ostrzegł też, że ryzyka związane z tranzytem rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy podczas obecnej zimy utrzymują się. Przyczyną jest fakt, że "Ukraina z powodu trudności finansowych nie zdołała w listopadzie i grudniu kupić odpowiedniej ilości gazu rosyjskiego i znacznie uszczupliła zapasy gazu w podziemnych zbiornikach" - oznajmił szef Gazpromu odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Rosja zakręciła kurek z gazem Ukrainie w czerwcu, jednak po kilkumiesięcznych rozmowach, w których dużą rolę odegrała Komisja Europejska, stronom udało się dojść do porozumienia. Wynegocjowany pod koniec października tzw. pakiet zimowy ma obowiązywać do marca 2015 roku. Dzięki temu porozumieniu od 9 grudnia wznowiono dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę.

Ominąć Ukrainę

W grudniu Rosja ogłosiła, że po ułożeniu nowego gazociągu z Rosji przez Morze Czarne do Turcji rola Ukrainy jako kraju tranzytowego przy dostawach rosyjskiego gazu do Europy "zostanie sprowadzona do zera". Krajem tranzytowym zaś stanie się Turcja, a na jej granicy z Grecją Rosja może zbudować hub gazowy do zaopatrywania Europy.

Nową magistralę Rosja ma zamiar zbudować w miejsce kwestionowanego przez Komisję Europejską gazociągu South Stream. Teraz Gazprom ma zamiar ułożyć magistralę o takiej samej mocy przesyłowej, tj. 63 mld metrów sześciennych rocznie, przez Morze Czarne w stronę Turcji. Rosyjski koncern podpisał z tureckim przedsiębiorstwem Botas list intencyjny w sprawie budowy nowego gazociągu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
PRECZ Z OPĘTANYM KACZYŃSKIM
UE to co powinna, to jedynie przyspieszyć budowę gazoportów, aby jak najszybciej odbierać gaz z USA i odciąć się na zawsze od gazociągów z Rosji.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane