• rozwiń

Temat: Gazprom

Gazprom nie rozbuduje Gazociągu Północnego. "Obecna przepustowość wystarczająca"

Gazprom nie rozbuduje Gazociągu Północnego. "Obecna przepustowość wystarczająca"
Foto: Gazprom Foto: Rosyjski koncern deklarował, iż może uzupełnić Gazociąg Północny odgałęzieniem do Wielkiej Brytanii

Gazprom poinformował w środę o zawieszeniu rozbudowy biegnącego po dnie Bałtyku Gazociągu Północnego, co uzasadnił jego wystarczającą w obecnych warunkach rynkowych przepustowością.

- Gdy cena (gazu) spada, trudno realizować takie projekty i jest to czasem niemożliwe - powiedział na konferencji gazowniczej w Wiedniu szef Gazpromu Wiktor Zubkow.

Skomplikowana sytuacja

Według cytowanych przez Reutersa źródeł w Gazpromie na rezygnację z projektu miała także wpływ "skomplikowana sytuacja polityczna".

W ubiegłym roku rosyjski koncern deklarował, iż może uzupełnić Gazociąg Północny odgałęzieniem do Wielkiej Brytanii. Jak jednak zaznaczył rozmówca Reutersa, Gazpromowi nie zezwolono na dostęp do

łączącego trasę przez Bałtyk z Czechami niemieckiego gazociągu Opal i budowa dwóch dodatkowych nitek stała się nieopłacalna.

Dwie istniejące nitki Gazociągu Północnego mają roczną przepustowość 55 mld metrów sześciennych gazu, co odpowiada około 10 proc. zapotrzebowania Unii Europejskiej na ten surowiec. Planowana inwestycja podwoiłaby potencjał przesyłowy gazociągu.

Z powodu ograniczonego dostępu do Opalu Gazprom wykorzystuje obecnie tylko połowę przepustowości bałtyckiego łącza.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Czarny Humor
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane