• rozwiń
  • WIG20 2342.51 -0.06%
  • WIG30 2679.16 -0.08%
  • WIG 60929.94 +0.05%
  • sWIG80 11959.82 +0.27%
  • mWIG40 4051.25 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Gaz zimą popłynie przez i na Ukrainę? Rosja gotowa do ustępstw

Gaz zimą popłynie przez i na Ukrainę? Rosja gotowa do ustępstw
Foto: naftogaz.com Foto: Komisja zapowiedziała, że wkrótce podany zostanie termin spotkania trójstronnego w tej sprawie, z udziałem przedstawiciela Ukrainy.

Wiceprzewodniczący KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz prowadził w piątek w Wiedniu rozmowy przygotowawcze z rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem i szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem nt. zimowych dostaw gazu na i przez Ukrainę.

W oświadczeniu dla prasy KE poinformowała, że rozmowy przebiegły w "konstruktywnej atmosferze". Komisja zapowiedziała, że wkrótce podany zostanie termin spotkania trójstronnego w tej sprawie, z udziałem przedstawiciela Ukrainy.

Jest porozumienie?

Jak informuje agencja TASS, Nowak powiedział po rozmowach w Wiedniu, że Rosja i Komisja Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie rozpoczęcia funkcjonowania "pakietu zimowego" ws. gazu dla Ukrainy od 1 października. Poinformował, że strona rosyjska jest gotowa udzielić Ukrainie zniżki na gaz w czwartym kwartale br. i pierwszym kwartale przyszłego roku. Dodał, że celem jest "określenie ceny na poziomie cen płaconych przez kraje sąsiednie, takie jak Polska".

Miller powiedział - informuje TASS - że Unia Europejska przekaże Ukrainie 500 milionów dolarów na zakup gazu. Szef Gazpromu dodał, że jego zdaniem suma ta nie wystarczy Ukrainie.

Nord Stream 2

Według agencji TASS przedstawiciele Rosji i Komisji Europejskiej omawiali też w piątek w Wiedniu projekty Nord Stream 2 (budowa drugiej magistrali Gazociągu Północnego) i Turecki Potok. Dziennikarzy poinformował o tym Miller, wyrażając przekonanie, że Nord Stream 2 będzie zgodny z prawem europejskim, tzn. - jak pisze TASS - z trzecim pakietem energetycznym.

Projekt Nord Stream 2 ostro skrytykowali w czwartek szefowie rządów Słowacji i Ukrainy, Robert Fico i Arsenij Jaceniuk, podkreślając, że naraża on oba te kraje na ogromne straty finansowe.

Fico oświadczył, że decyzja o budowie Nord Stream 2 stawia Ukrainę i Słowację "w sytuacji nie do pozazdroszczenia". Wskazał, że wstrzymanie tranzytu wielkich ilości gazu przez Ukrainę i Słowację pozbawiłoby stronę ukraińską miliardów euro, a słowacką - setek milionów. Zapowiedział poruszenie tej kwestii na forum Rady Europejskiej.

Jaceniuk wezwał Komisję Europejską do zablokowania projektu Nord Stream 2. Uznał, że projekt ten jest sprzeczny z zasadami europejskiego rynku gazowego, wyrządza znaczną szkodę Ukrainie i Słowacji i utrzymuje energetyczne uzależnienie UE od Rosji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
phantomas111
Nie rozumiem dlaczego Rosja prowadzi jakieś rozmowy z faszystami ukraińskimi i krajami zgniłego zachodu. Powinna wprowadzić embargo eksportowe na gaz i ropę ze skutkiem natychmiastowym w ramach kontrsankcji !
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane