• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

30 miliardów na ratowanie strefy euro. Propozycja Komisji Europejskiej

Zmiany w budżecie Unii Europejskiej Odtwórz: Zmiany w budżecie Unii Europejskiej
Zmiany w budżecie Unii Europejskiej "Źródło: tvn24bis"

Komisja Europejska zaproponowała, by w nowym budżecie unijnym znalazł się fundusz ratunkowy dla krajów strefy euro. Fundusz, warty 30 miliardów euro i oparty na pożyczkach gwarantowanych unijnym budżetem, ma pomagać krajom eurolandu w kryzysie. Komisja w czwartek zaproponowała też przyznanie Polsce ponad 12 milionów euro. Pieniądze mają być przeznaczone na wydatki związane z ubiegłorocznymi nawałnicami.

Specjalny fundusz dla strefy euro ma pomóc gospodarkom eurolandu w szybkiej odbudowie gospodarczej, jeśli dotknięte zostaną kryzysem. Jest otwarty także dla krajów, które przystąpiły do mechanizmu kursów walutowych ERM II, który jest przedsionkiem akcesji do strefy euro. Fundusz będzie w stanie uruchomić pożyczki o wartości do 30 mld euro.

Zasady funduszu ratunkowego

W praktyce dotknięty zawirowaniami gospodarczymi kraj strefy euro będzie mógł raz na rok zwrócić się po pożyczkę. KE następnie zweryfikuje, czy kraj spełnia kryteria pomocowe i czy rzeczywiście ucierpiał na skutek kryzysu.

Jeśli Komisja wyrazi zgodę na pożyczkę, jednocześnie podejmie decyzje o jej warunkach, takich jak: wysokość i okres spłaty. Następnie w imieniu UE pożyczy odpowiednią sumę od instytucji finansowych i przekaże je państwu na tych samych warunkach, na których otrzymała je z rynku. Budżet unijny będzie gwarancją dla wierzycieli, że pożyczka zostanie spłacona. Pożyczone w ten sposób środki kraje będą musiały przeznaczyć na inwestycje publiczne.

Pieniądze na reformy

Inna propozycja Komisji Europejskiej zakłada, że w budżecie UE na lata 2021-2027 znajdzie się program wsparcia reform dla krajów Wspólnoty. Program ma zapewnić wsparcie finansowe i techniczne wszystkim państwom członkowskim UE, które chcą wprowadzać w życie reformy modernizujące ich gospodarki. Mogą one dotyczyć rynku pracy, edukacji, systemów podatkowych, rynków kapitałowych, otoczenia biznesu, a także inwestycji w kapitał ludzki i reform administracji publicznej. Na ten cel KE chce przeznaczyć 25 mld euro.

12 milionów dla Polski

W czwartek Komisja Europejska zaproponowała przyznanie Polsce 12,2 mln euro. Pieniądze  mają być przeznaczone na wydatki związane z ubiegłorocznymi nawałnicami. Żywioł zniszczył wówczas tysiące hektarów lasów i blisko 3,5 tys. domów mieszkalnych. W wyniku nawałnic zginęło 6 osób.

"Kwota 12,2 mln euro może zostać wykorzystana na pokrycie części wydatków związanych z oczyszczeniem zniszczonych lasów, usunięciem powalonych drzew z dróg i torów kolejowych oraz na pomoc w odnowieniu uszkodzonej infrastruktury" - podała Komisja.

Poza Polską, Komisja zaproponowała też 17 mln euro dla Litwy i 2,2 mln euro dla Bułgarii na pokrycie kosztów obudowy infrastruktury po opadach i powodziach z 2017 roku oraz 2,5 mln euro dla greckiej wyspy Kos, która w ubiegłym roku była dotknięta trzęsieniem ziemi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jethro
Zlotowce niestety nikt nie pomoze, ale co tam, my nie chcemy jakiegos obcego, zgnilego euro.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
faceroll
Rząd się obawia, że jak ludzie zobaczą wypłaty w wysokości 3 euro za godz. podczas gdy kilkaset kilometrów na zachód jest już 9+ euro za godz, to większość ucieknie i nie będzie z kogo ściągać haraczy :(
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane