• rozwiń

"FT": Konieczna jest fundamentalna rewizja zasad UE

"FT": Konieczna jest fundamentalna rewizja zasad UE
Foto: pixabay (CC Public Domain) Foto: "FT" za rewizją pełnej swobody przepływu osób w UE

Zapowiadając piątkowy nieformalny szczyt w Bratysławie poświęcony przyszłości UE po Brexicie, brytyjski dziennik "Financial Times" pisze w czwartek, że UE jest w głębokim kryzysie, który wymaga rewizji zasad rządzących Wspólnotą, w tym swobody przepływu osób.

"Pierwszym zadaniem jest przyznanie, że UE znajduje się w głębokim i trwałym kryzysie, oraz że konieczna jest fundamentalna rewizja zasad, na których została zbudowana" - pisze "FT" w komentarzu redakcyjnym zatytułowanym "Kryzysy Europy wymagają twardych rozmów w Bratysławie".

Według dziennika, obawy, jakie stały za podjętą w czerwcowym referendum decyzją Brytyjczyków o wyjściu z UE, znajdują echo także w innych krajach. "Wyborcy są coraz bardziej sceptyczni, że ich polityczne elity podzielają ich niepokoje i mogą nim zaradzić" - uważa "FT". Jego zdaniem, odpowiedzią musi być głęboka ponowna ocena wszystkich podstaw UE, w tym fundamentalnych zasad swobody przepływu osób, towarów, usług i kapitału.

Hamulec dla migracji

"FT" argumentuje, że swoboda przepływu osób miała sens, gdy szóstka krajów Europy Zachodniej podpisywała w 1957 roku Traktat Rzymski. "Ale nie było wtedy odpowiednika krajów Europy Środkowej i Wschodniej, których tania siła robocza ma automatyczne prawo do pracy w całym bloku. Ta zasada powinna być ponownie rozważona, być może (umożliwiając) hamulec dla migracji w przypadku krajów, które szybko zaabsorbowały znaczną liczbę imigrantów" - pisze dziennik.

Taka - jego zdaniem - powinna być odpowiedź na kontrowersje wokół imigracji, które zdominowały kampanię przed brytyjskim referendum, a także na kryzys migracyjny.

Ważna współpraca

W większości dziedzin "FT" postuluje międzyrządową metodę działania i podejmowania decyzji w UE, zamiast federalistycznej centralizacji władzy. Np. w przypadku kryzysu migracyjnego, zdaniem dziennika, kraje powinny były współpracować w celu zabezpieczenia granic zewnętrznych UE i zarządzania wewnętrznych przepływów migrantów. W strefie euro natomiast gazeta widzi konieczność wzmocnienia integracji i zarządzania, w tym przede wszystkim wdrożenia postanowień zablokowanej obecnie unii bankowej.

Jednocześnie "FT" przestrzega przed przekształceniem strefy euro w twarde jądro Unii Europejskiej, które będzie dyktowało politykę reszcie krajów. Przyznaje, że wraz z wyjściem z UE Wielkiej Brytanii, która zachowała funta, takie zagrożenie dominacji wzrasta. Jednak wzywa, by mu się przeciwstawić. "Dzielenie członków UE na pasażerów pierwszej i drugiej klasy byłoby błędem" - pisze "Financial Times".

 

Premier Wielkiej Brytanii: nie będzie ponownego głosowania ws. Brexitu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Luk079
Gdyby nie swobodny przepływ ludzi w EU to dzisiaj w UK nie było by rąk do pracy.Większość właścicieli firm wypowiada się bardzo dobrze o EU.Mają dużo zamówień.Firmy się rozbudowują i zatrudniają nowych pracowników.A to ,że brak u Brytyjczyków wykształcenia to już wina rządu UK.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
emex74
kolejny już dowód, że Anglicy zagłosowali za Brexitem bo nie chcą już więcej Polaków. A wyborcy PIS i ich guru dalej gadają, że to dlatego że UE jest taka czy siaka. Ile dowodów PISowi potrzeba, żeby wreszcie dotarło?
  • 1
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane