• rozwiń

Temat: Chiny. Gospodarka

Rekordowy rok chińskich inwestycji w Europie. Kto zyskał najwięcej?

Rekordowy rok chińskich inwestycji w Europie. Kto zyskał najwięcej?
Foto: Wikipedia Foto: Łącznie w 2014 roku przeprowadzono 153 transakcje z udziałem chińskich firm - podał brytyjski dziennik

Rok 2014 okazał się rekordowy pod względem chińskich bezpośrednich inwestycji w krajach Unii Europejskiej. Sięgnęły one 18 mld dolarów, podczas gdy przez poprzednie cztery lata ich wartość wynosiła przeciętnie 12 mld dolarów - poinformował w środę "Financial Times".

Brytyjski dziennik powołuje się na wyniki zestawienia sporządzonego na zamówienie kancelarii Baker&McKenzie przez firmę Rhodium. Wynika z niego, że najwięcej chińskich inwestycji przyciągnęła w zeszłym roku Wielka Brytania - 5,1 mld dolarów.

Inwestorów z Chin interesował szczególnie brytyjski rynek nieruchomości. Zainwestowali w ten sektor ok. 2,6 mld dolarów, kupując m.in. powierzchnie biurowe w Londynie.

Także do Włoch

Włochy były drugim kierunkiem chińskich inwestycji, które wyniosły tam 3,5 mld dolarów. Znaczna część tej sumy przypada na kupno przez chińską State Grid Corp. udziałów w koncernie CDP Reti (dystrybucja gazu) za 2,8 mld dolarów. Na trzecim miejscu znalazła się Holandia, gdzie kapitał chiński inwestował w sektor rolno-spożywczy. Czwarta pod względem inwestycji z Chin była Portugalia - w trzy tamtejsze firmy ubezpieczeniowe Chińczycy zainwestowali 1,3 mld dolarów. Piąte miejsce zajęły Niemcy.

Łącznie w 2014 roku przeprowadzono 153 transakcje z udziałem chińskich firm - podał brytyjski dziennik.

Jak przypomina "FT", w ostatnich latach inwestorzy z Chin interesowali się głównie aktywami prywatyzowanymi w krajach leżących na peryferiach UE. "Ten trend wzbudził obawy o to, że kraje europejskie zbyt tanio wyprzedają aktywa" - zauważa dziennik. W tym kontekście wskazuje na wstrzymanie przez nowy rząd Grecji części programu prywatyzacji.

Według "FT" od roku 2000 Wielka Brytania przyjęła najwięcej inwestycji chińskich - 16 mld dolarów. W Niemczech Chińczycy zainwestowali od 2000 roku 8,4 mld dolarów, we Francji - 8 mld, w Portugalii - 6,7 mld, a we Włoszech - 5,6 mld dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane