• rozwiń

Rosja wbija klin pomiędzy Polskę i jej partnerów? "FT": sieje niezgodę w Grupie Wyszehradzkiej

Foto: PAP/EPA Foto: Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie

Konflikt na Ukrainie spowodował wyraźny rozłam w Grupie Wyszehradzkiej, którą utworzono, by uczynić lepiej słyszalnym głos czterech krajów Europy Środkowej. W związku ze swym zdecydowanym stanowiskiem wobec Rosji Polska jest w niej outsiderem - pisze "FT".

W piątkowym artykule podano przykład niedawnego, uznanego za chłodne, spotkania premier Ewy Kopacz z szefem rządu Węgier Viktorem Orbanem. "Przywódcy obu krajów zgadzają się w wielu kwestiach, ale różni ich nawet więcej" - zaznacza brytyjski dziennik, pisząc o coraz wyraźniejszym pęknięciu w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4). Przypomina w tym kontekście niedawne ciepłe przyjęcie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina przez Orbana, które utwierdziło Budapeszt w roli najbliższego sojusznika Moskwy.

Energetyczna konkurencja

Według "FT" "konkurencyjne interesy polityczne i gospodarcze, szczególnie w kwestii bezpieczeństwa i energii, podważają historyczne i geograficzne związki" krajów Grupy Wyszehradzkiej, która miała wyrażać głos czterech krajów wciśniętych między Rosję a zachodnią Europę. Dziennik przypomina, że krytyczne stanowisko Orbana wobec sankcji na Rosję jest po cichu wspierane przez Słowację i Czechy.

Cytowani w gazecie węgierscy dyplomaci tłumaczą, że wojownicze nastawienie Polski wobec wielkiego sąsiada wynika z jej większej niezależności od rosyjskiej energii; w dodatku stanowisko Polski jest nieuzgodnione z innymi członkami V4.

- Nasi przyjaciele w Polsce postrzegają kryzys na Ukrainie jako kryzys bezpieczeństwa i czują, że sami są w tej kwestii narażeni - mówi węgierski sekretarz stanu Szabolcs Takacs. - A mój kraj ma inne słabe punkty, szczególnie jeśli chodzi o nasze uzależnienie energetycznego od Rosji - wyjaśnia.

Spada efektywność

Jak komentuje "Financial Times", wziąwszy pod uwagę podziały w dwóch najważniejszych obecnie dla regionu kwestiach - Ukrainy i energii - efektywność Grupy Wyszehradzkiej w polityce zagranicznej jest coraz mniejsza. Cytowani przez dziennik dyplomaci i politycy zwracają uwagę, że w tej sytuacji członkowie wybierają format dwustronny i otwarcie mówią o alternatywnych stowarzyszeniach.

Decyzja Pragi i Bratysławy o utworzeniu tzw. grupy Austerlitz, do której dokooptowano Austrię, rozeźliła Warszawę, choć Słowacja i Czechy twierdzą, że jej celem nie jest podważenie Grupy Wyszehradzkiej.

Cytowany w "FT" minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski przyznaje, że na poziomie deklaracji kraje mogą się nie zgadzać, "ale w praktyce wiemy, że lepiej być razem".

O polityce Węgier względem regionu i Rosji mówił 19.02 w TVN24 BiŚ marszałek Sejmu Radosław Sikorski. - Polityka węgierska jest co najmniej dwutorowa. Nie było słychać np. o tym, by Węgry zablokowały sankcje wobec Rosji - mówił w programie "Świat".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (10)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
korek105
Marszalek Sikorski to dobry kompetentny polityk na ciezkie czasy.
Pokazujcie go jaknajczesciej bo dobrze pokazuje mechanizmy dzialajace w UE i na swiecie.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
maciej_juszkiewicz
  • 3
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Mówie_Jak_Jest
Gdyby Polską rządzili Polacy - mężowie stanu to byłoby inaczej. Czechy, Słowacja i Węgry potrzebują gazu tak ? więc jaki problem zbudować rury do nich i rozbudować gazoport (który jeszcze w bólach budują). To samo tyczy się naftoportu. Mamy większe zakupy i niższe ceny a Polska ukróca rosyjską sprzedaż surowców. Można ? Można
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane