• rozwiń

"Financial Times": kondycja włoskiej gospodarki pogłębia podział kraju

"Financial Times":  kondycja włoskiej gospodarki pogłębia podział kraju
Foto: sxc.hu Foto: "Prognozy dla włoskiego południa są coraz bardziej mroczne; przepaść ekonomiczna między dobrze prosperującą północą a biedniejącym południem pogłębiła się po kryzysie finansowym i recesji", która była jego skutkiem - pisze brytyjski dziennik

Kondycja włoskiej gospodarki pogłębia podział kraju na zamożną północ i biedne południe. Gdy w 2014 roku PKB Włoch skurczyło się o 0,4 proc., gospodarka południa spowolniła o 1,3 proc. - pisze w poniedziałek "Financial Times".

"Prognozy dla włoskiego południa są coraz bardziej mroczne; przepaść ekonomiczna między dobrze prosperującą północą a biedniejącym południem pogłębiła się po kryzysie finansowym i recesji", która była jego skutkiem - pisze brytyjski dziennik.

"Rosną obawy, że południe może zostać odcięte od nieznacznego ożywienia gospodarczego, które nastało w tej trzeciej co do wielkości gospodarce strefy euro" - ostrzega "FT".

Dane niepokojące

Niektóre dane są szczególnie niepokojące: przed kryzysem PKB per capita na południu Włoch stanowiło 56,2 proc. tej wartości w innych regionach kraju. W roku 2014 udział ten spadł do 53,7 proc.

Sytuację południa pogłębiają problemy strukturalne - wyższe bezrobocie, niski udział innowacji w lokalnej gospodarce, powszechna korupcja i stopniowe wyludnianie się regionu - wyjaśnia "FT".

Ponadto pewną rolę odgrywają czynniki specyficzne dla tej części kraju, jak to, że skala tamtejszych przedsiębiorstw jest zbyt mała, by mogły one konkurować na rynkach międzynarodowych w okresie, w którym "popyt wewnętrzny spadł dramatycznie i rynki międzynarodowe były jedynym wybawieniem" - kontynuuje dziennik finansowy.

Problem z pracą

Całe Włochy dotknięte są wysokim bezrobociem, w czerwcu wyniosło ono 11,1 proc.; ale w szczególnie złym położeniu są ludzie młodzi - ponad 44 proc. Włochów między 15. a 25. rokiem życia nie ma pracy.

Magazyn "Fortune" przytoczył niedawno raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego z końca lipca, w którym fundusz ostrzega, że bez radykalnych reform zatrudnienie w całych Włoszech wróci do poziomu sprzed kryzysu dopiero za 20 lat.

Ponadto stosunek zadłużenia publicznego do PKB Włoch wynosi 133 proc. "Gorzej w strefie euro wypada tylko Grecja" - pisze "Fortune".

Standard & Poor's poinformował niedawno, że Włochom grozi zapłacenie najwyższej ceny za dług publiczny, ponieważ rentowność 10-letnich obligacji państwa wzrosła ostatnio i wynosi 3,5 proc. MFW przewiduje, że wzrost włoskiej gospodarki wyniesie 0,7 proc. w 2015 roku i 1,2 proc. w roku przyszłym.

"Washington Post" przypomniał, że ostatnie pięć lat było dla Włoch "niemal katastrofą"; "po wejściu kraju do unii walutowej gospodarka urosła o 14 proc., a potem recesja, która przyszła w 2008 roku, i jej nawrót w 2011 całkowicie zredukowały ten postęp".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane