• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Groźniejszy niż Brexit. Trump budzi strach wśród ekonomistów na całym świecie

Foto: PAP/EPA/Jason Szenes Foto: "FT": Ekonomiczne skutki wyboru Trumpa na prezydenta byłyby groźne

Gdyby Donald Trump został prezydentem, ekonomiczne skutki tego wyboru byłyby groźne dla Ameryki i całego świata; w USA nastałaby znów recesja - pisze na łamach poniedziałkowego "Financial Times" profesor Harvardu i były minister skarbu USA Lawrence Summers.

Trump, który ubiega się o nominację Republikanów w nadchodzących wyborach, może doprowadzić do "najgorszej wojny handlowej od czasów wielkiego kryzysu" z lat 30. - pisze Summers.

Trump groźniejszy niż Brexit

Rynek z niepokojem oczekuje na referendum w sprawie przynależności Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej, ponieważ w dzisiejszej gospodarce konsekwencje ewentualnego Brexitu byłyby groźne nie tylko dla brytyjskiej gospodarki, ale też dla całej Unii; również "gospodarczy nacjonalizm Trumpa jest szalenie niebezpieczny" dla globalnej gospodarki - uważa Summers.

"Ale zagrożenia dla amerykańskiej i globalnej gospodarki związane z wyborem Trumpa są znacznie większe" niż ryzyko związane z Brexitem - ocenia ekspert.

Recesja w ciągu 18 miesiącach

"Jeżeli zostanie on wybrany, to spodziewam się, że w ciągu 18 miesięcy zacznie się długotrwała recesja. Szkody, jakie ona wyrządzi, będą odczuwalne daleko poza granicami USA" - podkreśla, przypominając, że ważnym kołem zamachowym amerykańskiej gospodarki jest obecnie eksport, który ucierpiałby na wojnach handlowych.

"Już sam autorytarny styl Trumpa (...) odbije się negatywnie na zaufaniu do rynków. Po pierwsze ze względu na znaczące ryzyko związane z bardzo niekonsekwentną polityką" - argumentuje Summers i podaje jako przykład deklarowaną parokrotnie przez kandydata wolę wprowadzenia ulg podatkowych wartych 10 bilionów dol. "To zagroziłoby fiskalnej stabilności Stanów Zjednoczonych" - ocenia ekspert.

Najniebezpieczniejszy z kandydatów

Summers zwraca też uwagę, że decyzje dotyczące polityki zagranicznej i obronnej - jak proponowane przez Trumpa zmniejszenie amerykańskiego zaangażowania w NATO - byłyby groźne dla globalnej gospodarki, której nie sprzyja atmosfera zagrożenia czy konfliktu.

"W całym moim życiu żaden ważny kandydat (...) na prezydenta nie był tak niebezpieczny dla gospodarki" - konkluduje Summers.

Trump jeden z 10 globalnych zagrożeń

W marcu należący do "Economist Group" think tank Economist Intelligence Unit (EIU) ogłosił, że gdyby Trump został prezydentem, stanowiłby jedno z 10 największych globalnych zagrożeń. EIU publikuje prognozy dotyczące zjawisk, trendów i zagrożeń w skali poszczególnych krajów, jak i w skali globalnej.

Według prognozy EIU kontrowersyjny miliarder i potentat rynku nieruchomości może doprowadzić do zawirowań w globalnej gospodarce oraz do zwiększenia zagrożeń dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Jego prezydentura wiązałaby się też z dużym ryzykiem politycznym.

Zobacz, jakie zarzuty formułuje Hillary Clinton przeciwko Trumpowi:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Sparrovsky
To tylko dowodzi, komu tak naprawdę służą ekonomiści, agencje ratingowe itp. Wszystko układa się w jedną, bardzo brzydko wyglądającą całość. Co prawda nie ma to nic wspólnego z "New World Order" i różnymi takimi teoriami spiskowymi, ale coś czuję, że czeka nas niedługo największa w historii, globalna afera korupcyjna.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane