• rozwiń
  • WIG20 2117.20 +0.34%
  • WIG30 2422.06 +0.28%
  • WIG 56398.37 +0.34%
  • sWIG80 11579.77 -0.10%
  • mWIG40 3788.66 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:45

Dostosuj

"FT": Cameron silny. Ale kto może pozwolić sobie na Brexit?

Foto: EPA Foto: UE nie może sobie pozwolić na tzw. Brexit

Zdecydowane zwycięstwo konserwatystów w W. Brytanii oznacza, że David Cameron ma w swojej partii większy niż kiedykolwiek kapitał polityczny. Także przywódcy UE wiedzą, że muszą się z nim liczyć; jednak UE nie może sobie pozwolić na tzw. Brexit - pisze "FT".

W artykule redakcyjnym we wtorek "Financial Times" zaznacza, że w ciągu minionych pięciu lat stosunki Camerona z unijnymi partnerami były napięte. "Ze względu na eurosceptyczne pozycje wielu konserwatywnych deputowanych Cameron był pod presją, aby zajął zdecydowane stanowisko wobec UE" - odnotowuje dziennik. Dodaje, że w związku z planowanymi renegocjacjami członkostwa Wielkiej Brytanii w UE przed zapowiedzianym referendum ta presja wzrośnie, tym bardziej w obliczu skromnej większości torysów w Westminsterze.

Szybka decyzja

"FT" podkreśla, że Camerona czeka podjęcie szybko dwóch decyzji - o terminie referendum i postulatach, jakie zgłosi w czasie renegocjacji brytyjskiego członkostwa w UE. Brytyjski dziennik podkreśla, że lepiej, by referendum odbyło się jak najszybciej, czyli w miarę możliwości na jesieni 2016 roku. Taki termin jest optymalny, ponieważ po pierwsze wiarygodność każdego rządu przygasa po połowie kadencji, a po drugie odkładanie plebiscytu zachwieje gospodarczymi perspektywami Wielkiej Brytanii - tłumaczy "Financial Times".

"Podczas gdy Unia Europejska już zmaga się z groźbą wyjścia Grecji ze strefy euro, blok nie może pozwolić sobie jeszcze na kryzys związany z Brexitem" - zauważa. Dodaje, że jeśli chodzi o postulaty w ramach reformy UE, to Cameron do tej pory był w tej kwestii lakoniczny, "więc może w niektórych dziedzinach zgłosić uzasadnione żądania".

Według dziennika Cameron ma pełne prawo do zweryfikowania i ograniczenia świadczeń wypłacanych imigrantom w Wielkiej Brytanii. Brytyjskie postulaty w sprawie liberalizacji, w szczególności pogłębienia jednolitego rynku, także powinny być dobrze przyjęte - ocenia "Financial Times".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane