• rozwiń
  • WIG20 2358.76 -0.57%
  • WIG30 2707.91 -0.52%
  • WIG 60680.62 -0.46%
  • sWIG80 11980.99 -0.07%
  • mWIG40 4175.74 -0.18%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Bez wiz wjadą do Polski. Sito na granicy zostanie wzmocnione

Ukraińcy wjadą do Unii Europejskiej bez wiz Odtwórz: Ukraińcy wjadą do Unii Europejskiej bez wiz
Ukraińcy wjadą do Unii Europejskiej bez wiz "Źródło: TVN24 BiS"

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) wesprze służby graniczne Ukrainy w pierwszych dniach obowiązywania ruchu bezwizowego między tym krajem a Unią Europejską - poinformowała w środę Państwowa Straż Graniczna Ukrainy.

"Zagraniczni eksperci będą udzielać pomocy konsultacyjnej zarówno funkcjonariuszom Straży Granicznej, jak i zwykłym Ukraińcom, by zmniejszyć liczbę możliwych odmów przekroczenia granicy dla obywateli ukraińskich podróżujących do UE" - przekazano w komunikacie.

Pomoc Frontexu

Funkcjonariusze Frontexu przybędą na lotniska i lądowe przejścia graniczne między Ukrainą a UE 10 czerwca i pozostaną tam do 22 czerwca. Misja będzie składać się z obywateli Polski, Czech, Francji, Holandii, Estonii, Słowacji, Włoch i Litwy.

Porozumienie o zniesieniu wiz dla obywateli Ukrainy podróżujących do UE podpisano 17 maja. Przepisy w tej sprawie wejdą w życie 20 dni po ich opublikowaniu w oficjalnym dzienniku urzędowym UE, czyli 11 czerwca.

Bez wiz

Od tego dnia Ukraińcy, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać do krajów członkowskich UE (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii) bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.

Zniesienie przez Unię Europejską wiz dla obywateli Ukrainy Rada UE zatwierdziła 11 maja. Wcześniej, 6 kwietnia, porozumienie w tej sprawie zostało przegłosowane przez Parlament Europejski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane