• rozwiń

Sankcje wobec Rosji bez sensu? Niemiecki minister je krytykuje

Sankcje wobec Rosji bez sensu? Niemiecki minister je krytykuje
Foto: kremlin.ru Foto: UE wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji atem 2014 roku za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie

Unia Europejska powinna stopniowo wycofywać sankcje skierowane przeciwko Rosji w związku z kryzysem na Ukrainie, w przypadku znacznych postępów w procesie pokojowym - powiedział szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

- Sankcje nie są celem samym w sobie. Powinny raczej stanowić zachętę do zmiany zachowania - zaznaczył Steinmeier w RedaktionsNetzwerk Deutschland.

Dodał, że popiera stopniowe zniesienie sankcji, w przypadku gdyby rosyjski rząd pokazał, że wykonuje swoją rolę w realizacji porozumień mińskich. - Nastawienie "wszystko albo nic", nawet jeśli brzmi dobrze, nie działa - wyjaśniał szef niemieckiej dyplomacji.

Steinmeier odrzucił krytykę, że zachowuje się jak "adwokat Kremla".  - Musimy mieć możliwość do wspólnej refleksji, jeżeli chcemy znaleźć rozwiązania dla innych wielkich konfliktów  - powiedział minister wskazując na wojnę domową w Syrii, w której Rosja aktywnie wspiera prezydenta Baszara el-Asada.

Jakie sankcje

Latem 2014 roku UE wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie. Obejmują one ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Restrykcje te wprowadzono na rok. W lipcu 2015 roku zostały przedłużone o sześć miesięcy, a w grudniu o kolejne pół roku.

UE uzależnia zniesienie restrykcji od wypełnienia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na wschodniej Ukrainie. Według nieoficjalnych informacji w przyszłym tygodniu prawdopodobnie podejmie decyzję w sprawie przedłużenia sankcji gospodarczych wobec Rosji.

Uzgodnione w lutym 2015 r. w Mińsku porozumienia zostały wprowadzone w życie tylko częściowo. Rozejm na wschodniej Ukrainie jest bardzo kruchy, a Moskwa i Kijów oskarżają się nawzajem o jego naruszanie.

Porozumienia przewidują rozejm, wycofanie ciężkiego sprzętu wojskowego, odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad własną granicą z Rosją, pomoc humanitarną dla ludności, a także przeprowadzenie zgodnie z prawem ukraińskim wyborów na terenach będących obecnie pod kontrolą separatystów.

Kijów zobowiązał się do zapewnienia Donbasowi większej autonomii. Zapowiedziane zmiany w konstytucji mają umożliwić przyznanie specjalnego statusu samorządom w zajętych przez separatystów regionach.

Sankcje dla Krymu przedłużone

W piątek Bruksela przedłużyła sankcje gospodarcze wobec zaanektowanego przez Rosję Krymu i Sewastopola. Restrykcje będą obowiązywać do 23 czerwca 2017 roku.

Sankcje obejmują zakaz importu produktów z Krymu i Sewastopola do UE oraz zakaz inwestowania na półwyspie, który oznacza, że obywatele i firmy z UE nie mogą kupować tam nieruchomości, finansować firm krymskich i świadczyć związanych z tym usług.

Restrykcje dotyczą też usług turystycznych; statki turystyczne z UE nie mogą zawijać do portów na półwyspie, z wyjątkiem sytuacji nadzwyczajnych.

Sankcje zakazują też eksportu na Krym niektórych dóbr i technologii w sektorze transportu, telekomunikacji, energii, wydobycia ropy, gazu i minerałów. Zakazane są także techniczne wsparcie, pośrednictwo i usługi budowlane oraz inżynieryjne dotyczące tych sektorów.

Czy UE zniesie sankcje, które nałożyła na Rosję?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Marys_kalcer
Jaki problem ? Putin wycofuje wojska z okupowanego Krymu i innych terytoriów Ukrainy i sankcje są zmniejszane, A znieść dopiero po zapłaceniu Ukrainie odszkodowania za okupacje.
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Kasper1
O Krymie Ukraińcy niech zapomną ale jak wprowadzą zmiany w konstytucji to może rebelianci zgodzą się na powrót do Ukrainy.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Stone69
Gdyby nie USA Socjalistyczne Niemcy juz dawno dogadaly by sie z Rezimem Putina.Genetyczna symbioza.
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane