• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Szefowa walutowego funduszu przed sądem. Ale zarzuty są "bardzo słabe"

Szefowa walutowego funduszu przed sądem. Ale zarzuty są "bardzo słabe"
Foto: Flickr (CC BY 2.0) / World Economic Forum Foto: Szefowa MFW jest oskarżona o zaniedbania, które doprowadziły do niewłaściwego wykorzystania funduszy publicznych

Główny oskarżyciel w toczącym się w Paryżu procesie szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde przyznał, że wysunięte wobec niej oskarżenia są "bardzo słabe". Lagarde stanęła przed sądem w związku z zarzutem o zaniedbanie podczas ugody finansowej z a biznesmenem, byłym ministrem Bernardem Tapie.

Szefowa MFW jest oskarżona o zaniedbania, które doprowadziły do niewłaściwego wykorzystania funduszy publicznych, gdy była ministrem finansów. Chodzi o ugodę finansową na korzyść biznesmena i byłego socjalistycznego ministra Bernarda Tapie.

Zarzuty wobec szefowej MFW

Lagarde twierdzi, że jest niewinna. Proces szefowej MFW rozpoczął się w poniedziałek i oczekuje się, że sąd wyda werdykt w przyszły poniedziałek.

Lagarde grozi kara do roku więzienia i 15 tys. euro grzywny. Jednak prokurator oznajmił, że przesłuchania nie dostarczyły niczego na poparcie zarzutu o zaniedbania ze strony ówczesnej szefowej resortu finansów.

Lagarde, która była ministrem gospodarki i finansów w latach 2007-2011 (do czasu nominacji na szefową MFW), przekazała do arbitrażu spór między francuskim bankiem Credit Lyonnais a biznesmenem, byłym ministrem Bernardem Tapie. Zrobiła to, by zakończyć wieloletni spór sądowy między magnatem a państwem francuskim. Trybunał arbitrażowy w lipcu 2008 roku nakazał konsorcjum zarządzającemu majątkiem pozostałym po Credit Lyonnais, w którym większość udziałów miało państwo, wypłatę 285 milionów euro odszkodowania (ponad 400 mln euro z odsetkami) biznesmenowi.

Tapie pozwał Credit Lyonnais w związku z powierzoną bankowi sprzedażą w 1993 roku sportowej marki Adidas, którą francuski biznesmen z kolei nabył pod koniec lat 80. Pojawiły się też podejrzenia, że Tapie otrzymał tak wysokie odszkodowanie w zamian za poparcie dla Nicolasa Sarkozy'ego w wyborach prezydenckich w 2007 roku.

Proces Lagarde

Proces Lagarde toczy się przed Trybunałem Sprawiedliwości Republiki, specjalnym sądem utworzonym w 1993 roku, by sądzić nadużywanie władzy przez członków francuskiego rządu. To dopiero piąty taki proces.

Lagarde stanęła na czele MFW w połowie 2011 roku po dymisji Dominique'a Strauss-Kahna, oskarżonego o napaść seksualną na hotelową pokojówkę w Nowym Jorku. Ponownie została wybrana na to stanowisko w lutym, będąc jedyną kandydatką; jej kadencja potrwa pięć lat. (PAP)

 

Lagarde deklaruje: MFW pozostaje silnie zaangażowany, by pomóc Grecji:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane