• rozwiń

Minister przyjechał na pocztę. Został wygwizdany i obrzucony jajkami

Minister przyjechał na pocztę. Został wygwizdany i obrzucony jajkami
Foto: Twitter / wiki ( CC BY 2.0) Foto: Francuski minister Emmanuel Macron obrzucony jajkami przez związkowców

Francuski minister gospodarki Emmanuel Macron został obrzucony jajkami na przedmieściach Paryża. Związkowcy z lewicowej centrali CGT protestowali w ten sposób przeciwko zmianie przepisów kodeksu pracy.

Zdarzenie miało miejsce w paryskim przedmieściu Montreuil, gdzie minister Emmanuel Macron wziął udział w premierze znaczka pocztowego. Francuska poczta wydała znaczek, upamiętniający 80. rocznicę rządu lewicowego Frontu Ludowego, który francuskim robotnikom dał nowe prawa.

Reforma rynku pracy

Minister opowiada się za reformami, które mają na celu rozluźnienie sztywnych reguł rynku pracy, stymulowanie elastyczności i konkurencyjności. Fala protestów jest reakcją na forsowanie przez socjalistyczny rząd prezydenta Francois Hollande'a niepopularnej reformy prawa pracy. Otwiera ona drogę do przedłużenia tygodnia pracy z obecnych 35 do 48 godzin, a dnia pracy nawet do 12 godzin.


Obrzucony jajkami Macron podkreślił, że ten incydent nie będzie miał żadnego wpływu na jego determinację. Dziennikarzom powiedział, że nie ma żadnej przyszłości ekonomicznej dla tych, którzy sprzeciwiają się zmianom.


Strajki i protesty

We Francji nie ustają protesty przeciwko reformie prawa pracy. Poniedziałek jest szóstym dniem zakłóceń w ruchu kolejowym z powodu strajków. Jednak - jak pisze agencja Reuters - wydaje się, że strajkującym "zaczyna brakować zapału". Państwowe koleje SNCF poinformowały w poniedziałek, że obecnie strajkuje już tylko 8,5 proc. ich pracowników.Reuters odnotowuje też, że słabną protesty w sektorze naftowym. Grupa Total SA poinformowała, że dwie z jej pięciu rafinerii w północnej Francji, nieczynne od wielu dni, przygotowują się do wznowienia produkcji.

Rząd uzasadnia potrzebę liberalizacji kodeksu pracy koniecznością przystosowania francuskich przedsiębiorstw do międzynarodowej konkurencji. Projekt zmian w ustawodawstwie przewiduje też pewne ułatwienia dla pracodawców, dotyczące zwolnień i związanych z nimi odpraw. Nowelizacja ograniczy prawa związków związkowych. Reformy wprowadzono, by zaradzić rekordowemu bezrobociu, sięgającemu 10 proc. Rząd odmawia wycofania się z nich, ale podkreśla, że jest otwarty na negocjacje.

 

Zobacz Euro 2016 zagrożone? Masowe strajki paraliżują Francję:


Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane