• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Londyńskie City traci koronę. Hollande chce zmian

Foto: PAP/EPA/HANNAH MCKAY Foto: Zdaniem Hollande'a nie ma powodu, by w razie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej londyńskie City pozostało ośrodkiem transakcji clearingowych dla euro

Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył w środę, że nie ma powodu, by w razie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej londyńskie City pozostało ośrodkiem transakcji rozliczeniowych (clearingowych) dla euro, a rolę tę powinny przejąć inne unijne centra finansowe.

- Gdy tylko Wielka Brytania opuści jednolity rynek Unii Europejskiej, jeśli zdecyduje się tak uczynić, to dla strefy euro nie będzie żadnego powodu, by pozwalać państwu niebędącemu jej członkiem na dalsze realizowanie transakcji w euro - powiedział Hollande po zakończeniu w Brukseli nieformalnego szczytu z udziałem przywódców 27 państw unijnych, bez udziału Wielkiej Brytanii.

- Dokąd te transakcje miałyby zostać przeniesione? Są w Europie inne miejsca obrotu. Chcę, by europejskie miejsca obrotu przygotowały się do prowadzenia tych operacji, gdy ewentualnie nie będą się one odbywać w Zjednoczonym Królestwie - dodał francuski prezydent.

EBC chce zmian

Jeszcze przed brytyjskim referendum w sprawie wyjścia z UE przedstawiciele władz państw strefy euro wskazywali, że Europejski Bank Centralny jest zdecydowany uporać się z obecną sytuacją, w której dominująca część transakcji finansowych w euro odbywa się poza jego jurysdykcją w Londynie.

Handel nominowanymi w euro aktywami obejmuje liczony w bilionach euro obrót instrumentami pochodnymi, jak też rynek repo, czyli międzybankowych pożyczek doraźnych, w którym według ekspertów na Londyn przypada 2 biliony euro. Do tego dochodzi handel euro w ramach jego wymiany na inne waluty.

Zobacz materiał "Faktów" TVN. Europa pogodziła się z Brexitem (28.06.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Efendi123
z Wielkiej Brytanii ucieknie połowa kapitału a na pewno uciekną centra europejskich instytucji finansowych. Sami sobie strzelili w stopę :) A chcieli być tacy wyjątkowi :)
 • 7
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane