• rozwiń

Temat: Unia Europejska

Co dalej z pracownikami delegowanymi? Francja zaprasza polską minister pracy

Premier Beata Szydło w sprawie pracowników delegowanych Odtwórz: Premier Beata Szydło w sprawie pracowników delegowanych
Premier Beata Szydło w sprawie pracowników delegowanych "Źródło: tvn24"

Podjęliśmy rozmowy ze stroną francuską i uzyskaliśmy zaproszenie minister pracy dla szefowej resortu rodziny Elżbiety Rafalskiej, aby podjąć konsultacje z Polską w sprawie pracowników delegowanych - powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

Waszczykowski pytany we wtorek na konferencji prasowej, czy Polska będzie starała się zablokować niekorzystne dla Polski zmiany w unijnej dyrektywie o pracownikach delegowanych, odpowiedział: "Jako dyplomaci jesteśmy zobligowani do tego, by szukać kompromisu. Podjęliśmy rozmowy ze stroną francuską i dzisiaj uzyskaliśmy zaproszenie francuskiej minister pracy dla minister Elżbiety Rafalskiej, aby podjąć konsultacje z Polską".

Stanowisko Polski

Podkreślił, że polskie stanowisko w sprawie pracowników delegowanych podzielają kraje Grupy Wyszehradzkiej. - Wiemy o tym, że Słowacy i Czesi również kilkanaście dni temu spotkali się z (...) prezydentem (Francji Emmanuelem) Macronem i zajęli podobne stanowisko, iż należy szukać kompromisu - powiedział szef MSZ. - Jako grupa Wyszehradzka jesteśmy nastawieni, żeby szukać pozytywnego wyjścia, a dopiero w następnym etapie będziemy się zastanawiać nad jakąś blokadą - dodał Waszczykowski.

Jak mówił szef MSZ, "jest oczywiste", że sprawy pracownicze w Europie powinny być uregulowane. - Powinny być zaakceptowane przez wszystkich, bo one również dotyczą pracowników, którzy spoza Unii Europejskiej wjeżdżają na tereny Unii już w przecież w masowy sposób - tłumaczył Waszczykowski.

Zauważył, że "standardy" przyjęte przez UE, dotyczą również pracowników spoza Wspólnoty.

Jakie założenia

W ubiegłym roku Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowelizacji dyrektywy z 1996 roku w sprawie delegowania pracowników w Unii Europejskiej. Najważniejszą proponowaną zmianą jest wprowadzenie zasady równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu. Oznacza to, że pracownik wysłany przez pracodawcę tymczasowo do pracy w innym kraju UE miałby zarabiać tyle, co pracownik lokalny za tę samą pracę.

Polskie firmy delegują do pracy w krajach Wspólnoty prawie pół miliona pracowników. W opinii polskiego rządu, jeśli przepisy weszłyby w życie, znacznie pogorszyłoby to pozycję polskich przedsiębiorców na unijnym rynku, między innymi firm transportowych, które przestałyby być konkurencyjne wobec zachodnich przewoźników.

Prezydent Francji i wielu innych polityków na Zachodzie, obecne rozwiązanie - zgodnie z którym firma płaci składki na świadczenia społeczne od delegowanych pracowników według stawek kraju pochodzenia - nazywa "dumpingiem socjalnym". Macron chce jak najszybszego uzgodnienia zmodyfikowanej dyrektywy UE, dotyczącej pracowników delegowanych, postulując równocześnie ograniczenie okresu oddelegowania do maksymalnie jednego roku. Propozycja Komisji Europejskiej mówi o maksymalnie 24 miesiącach.

Przeciwnikami wprowadzania zmian do dyrektywy są, obok Polski, niektóre inne państwa Europy Środkowej i Wschodniej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
graffiti50
mamy sporo sklepów z francji poponuję wprowadzić minimalną płacę z tych krajów z których pochodzą, bo nasz rodzimy handel rozwalili-trzeba odbić pałeczkę
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Anna450j
No brawo :) Tylko, że decyzje już zapadały jak prezydent Francji objeżdżał kraje Europy. Teraz to już tylko czysta grzeczność. Niestety PiS w polityce zagranicznej ma zerową skuteczność..
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane