• rozwiń

Temat: Francja

30-latek pożyje krócej o 2 lata. Przez zanieczyszczenie powietrza

30-latek pożyje krócej o 2 lata. Przez zanieczyszczenie powietrza
Foto: Shutterstock Foto: Znieczyszczone powietrze stanowi bardzo poważne zagrożenie dla człowieka

Zanieczyszczenie powietrza drobnym pyłem jest przyczyną 48 tys. zgonów we Francji rocznie. To trzecia najczęstsza możliwa do uniknięcia przyczyna śmierci w kraju - wynika z opublikowanego we wtorek badania programu Air Sante francuskiej służby zdrowia.

Zgony, których przyczyną jest zanieczyszczenie drobnym pyłem spowodowane działalnością człowieka (jak np. transport, przemysł, rolnictwo czy wykorzystywanie paliw kopalnych), stanowią 9 proc. wszystkich zgonów we Francji kontynentalnej - wynika z badania.

Autorzy dokumentu podkreślają, że zanieczyszczone powietrze może odpowiadać za obniżenie oczekiwanej długości życia 30-letniego Francuza średnio nawet o ponad dwa lata.

Koordynatorka programu Air Sante Sylvia Medina zaznacza jednak, że statystyki te są podobne do rezultatów z lat poprzednich.

Problem w szczególności dotyczy dużych obszarów miejskich, jak np. region paryski, Francja północno-wschodnia i oś Lyon-Marsylia (wschód kraju).

Z raportu wynika, że gdyby wszystkie gminy we Francji obniżyły zanieczyszczenie do średniego poziomu, jaki jest w 5 proc. podobnych pod względem liczby ludności najmniej zanieczyszczonych gminach, można by było uniknąć ponad 34 tys. zgonów rocznie.

Groźne choroby

Jak zauważa AFP, najbardziej śmiercionośny jest codzienny kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, nawet jeśli stężenie pyłu określanego wskaźnikiem PM10 (o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów) jest niższe niż próg alarmowy 80 mikrogramów na metr sześcienny.

Stały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, szczególnie z drobnym pyłem, przyczynia się do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, chorób neurologicznych czy nowotworów. - Sprzyjają także powstawaniu zaburzeń układu rozrodczego i rozwoju dzieci - zaznacza Medina.

Oprócz zanieczyszczeń najbardziej powszechnymi możliwymi do uniknięcia przyczynami śmierci jest palenie papierosów i picie alkoholu, które rocznie we Francji doprowadzają odpowiednio do 78 tys. i 49 tys. zgonów.

Zobacz materiał o Żywcu. Mieście z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie (14.05.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane