• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Afera w Volkswagenie

Francja wszczyna śledztwo ws. Volkswagena

Foto: PAP/EPA/ JULIAN STRATENSCHULTE Foto: Dochodzenie dotyczy tylko aut Volkswagena sprzedawanych we Francji

Prokuratura w Paryżu wszczęła w piątek wstępne śledztwo przeciwko niemieckiemu koncernowi Volkswagen w sprawie "oszustwa" związanego z manipulowaniem pomiarami emisji spalin w samochodach tego producenta - poinformowały źródła sądowe. Dochodzenie dotyczy tylko aut Volkswagena sprzedawanych we Francji.

Śledztwa wszczęto na wniosek przedstawiciela władz z regionu paryskiego, który w czwartek dotarł do prokuratury, a także na podstawie informacji, które ukazały się w mediach oraz publicznych oświadczeń w sprawie skandalu Volkswagena - powiedziało źródło, cytowane przez agencję EFE

Groźna afera

Władze USA ujawniły 18 września, że Volkswagen jest podejrzewany przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) o manipulowanie pomiarem spalin z silników dieslowskich, co może

oznaczać dla producenta ogromne kary. Koncern przyznał następnie, że zakwestionowane przez EPA oprogramowanie, fałszujące dane o emisji, było instalowane w jego samochodach także poza USA. Może ono znajdować się w ok. 11 mln pojazdów na całym świecie, w tym w Polsce. Skandal doprowadził do dymisji prezesa Volkswagena Martina Winterkorna.

W środę francuski oddział Volkswagena ogłosił, że w ostatnich latach we Francji sprzedano około miliona samochodów z silnikami diesla, które były wyposażone w oprogramowanie umożliwiające manipulowanie pomiarami. Chodziło nie tylko o samochody VW, ale także o marki Audi, Skoda i SEAT.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2012 roku uznała, że spaliny z silników dieselowskich są rakotwórcze.

Francuska minister ds. ekologii Segolene Royal zarządziła przeprowadzenie losowych testów na około stu samochodach sprzedawanych we Francji, by sprawdzić, czy są one wyposażone w oprogramowanie. Testy te rozpoczęły się w czwartek i dotyczą aut z wypożyczalni. Badane będą zarówno francuskie, jak i zagraniczne marki.

Oprócz śledztwa paryskiej prokuratury po wybuchu skandalu we Francji złożonych zostało wiele skarg, m.in. przez stowarzyszenie ekologiczne, ale też francuskich właścicieli aut Volkswagena i francuskich akcjonariuszy koncernu.

Na czym polegała manipulacja Volkswagena?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane