• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Niezwykle wczesne winobranie. "Spodziewamy się wyjątkowego rocznika"

Świat bez kawy, czekolady i wina? Odtwórz: Świat bez kawy, czekolady i wina?
Świat bez kawy, czekolady i wina? "Źródło: TVN24 BiS"

Na skutek tegorocznej pogody winobranie we Francji rozpoczęło się dwa tygodnie wcześniej niż zwykle. Wiosenne przymrozki zaszkodziły zbiorom, które na skutek tego będą mniejsze, ale jakość rocznika 2017 zapowiada się wyśmienicie.

- Winobranie będzie znacząco wcześniejsze we wszystkich regionach produkcji. Wszędzie będzie około 15 dni wyprzedzenia, nawet w Szampanii - powiedział AFP ekspert z branży Jerome Despey.

W departamencie Pireneje Wschodnie na południu (m.in. wina Roussillon) zbiory rozpoczęły się już pod koniec lipca, 15 dni wcześniej niż zwykle. W środę winobranie wystartowało w departamencie Var w Prowansji, pod koniec tygodnia zacznie się w departamentach Gard i Vaucluse. Również tam jest to niezwykle wcześnie - mówią właściciele winnic. W Szampanii zwykle winobranie zaczyna się we wrześniu, czyli najpóźniej we Francji, ale w tym roku planowane jest już pod koniec sierpnia.

Mniejsze zbiory

Despey powiedział, że czynniki meteorologiczne zadecydowały o tym, że tegoroczne zbiory będą najmniejsze od początku XXI wieku. Wynika to z upałów wczesną wiosną, po których przyszła fala przymrozków. Dotknęły one cały region południowo-zachodni, dolinę Loary i wschód Francji. Potem nastąpiło suche, gorące lato. W niektórych winnicach straty sięgają 30-80 proc. Jego zdaniem, nawet jeśli cena wina powinna wzrosnąć, to nie zrekompensuje to strat w produkcji" - powiedział Despey.

- Natomiast z punktu widzenia jakości nie ma powodu do zmartwień, bo nie ma chorób (winorośli). Spodziewamy się wyjątkowego rocznika - dodał ekspert.

We Francji winobranie najwcześniej zaczyna się na południu: w Langwedocji-Roussillon, Prowansji i Bordeaux, później w dolinie Loary, w Burgundii i Alzacji, a najpóźniej na północy kraju, w Szampanii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane