• rozwiń
  • WIG20 2324.91 +0.52%
  • WIG30 2668.95 +0.52%
  • WIG 60026.06 +0.45%
  • sWIG80 11953.11 +0.04%
  • mWIG40 4186.94 +0.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Europa szykuje się na twardy brexit. Milionowe wsparcie dla portów i lotnisk

"Na dzień dzisiejszy nie mam wystarczającego poparcia Izby" Odtwórz: "Na dzień dzisiejszy nie mam wystarczającego poparcia Izby"
"Na dzień dzisiejszy nie mam wystarczającego poparcia Izby" "Źródło: AP"

Władze Francji uruchomiły plan awaryjny na wypadek tak zwanego twardego brexitu - ogłosił w czwartek premier Edouard Philippe. Władze zamierzają też przeznaczyć 50 milionów euro na inwestycje mające pomóc portom i lotniskom. Swój niepokój wyrazili też Włosi.

- Pewne jest, że scenariusz brexitu bez porozumienia (między Wielką Brytanią a Unią Europejską) jest coraz mniej nieprawdopodobny. Z tego powodu podjąłem decyzję o uruchomieniu planu na taki wypadek - oświadczył premier na konferencji prasowej.

Plan awaryjny

Na plan awaryjny, przygotowywany od kwietnia 2018 roku, składają się "kroki legislacyjne i prawne, by zapewnić, by nie doszło do zakłóceń prawnych oraz by prawa francuskich obywateli i firm były skutecznie chronione" - dodał Philippe.

W środę Zgromadzenie Narodowe, izba niższa parlamentu Francji, przyjęło specjalną ustawę, pozwalającą rządowi na podejmowanie wyjątkowych działań na wypadek opuszczenia UE przez Wielką Brytanię bez zawarcia porozumienia. Oczekuje się, że w czwartek za ustawą zagłosuje także Senat.

Chodzi przede wszystkim o ochronę interesów obywateli francuskich mieszkających w Wielkiej Brytanii, zagwarantowanie statusu obywateli brytyjskich mieszkających we Francji oraz podjęcie działań przygotowawczych przed wznowieniem kontroli towarów na granicach.

Wsparcie dla portów i lotnisk

Plan przewiduje wsparcie finansowe dla portów i lotnisk, które w razie twardego brexitu ucierpiałyby najbardziej.

Philippe zapowiedział, że rząd zatrudni 600 dodatkowych pracowników sektora publicznego, w tym funkcjonariuszy służby celnej, do obsługi handlu między krajami i zapewnienia bezpieczeństwa.

- Rozważane są również działania wspierające sektor rybołówstwa, który również mocno ucierpiałby w razie twardego brexitu - dodał premier.

Niepokój Włochów

Stawką w dyskusji na temat trybu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jest włoski eksport do tego kraju wartości 23 miliardów euro - podkreślono w raporcie opublikowanym w czwartek. Najbardziej zaniepokojeni są producenci Prosecco, które podbija brytyjski rynek.

W raporcie centrum studiów włoskiej federacji przemysłowców (Confindustria) zwraca się uwagę, że to właśnie producenci eksportowanego masowo do Wielkiej Brytanii białego musującego wina z Wenecji Euganejskiej i Friuli-Wenecji Julijskiej są jednymi z tych, którzy mogą najbardziej odczuć konsekwencje ewentualnego brexitu bez porozumienia.

Odnotowuje się, że do Zjednoczonego Królestwa trafia połowa eksportu Prosecco. W ciągu roku jego sprzedaż na rynku brytyjskim wzrosła o 6 proc. Producenci wina obawiają się barier cenowych i chaosu celnego oraz braku gwarancji handlowych w przypadku, gdyby Wielka Brytania wyszła z Unii bez zawarcia umowy w tej sprawie.

Konsekwencje dla firm

W opracowaniu eksperci związku włoskich przemysłowców zauważają, że brexit bez umowy oznaczać może to, że przynajmniej przez pewien okres stosowane byłyby reguły Światowej Organizacji Handlu. A to odczułyby włoskie firmy eksportujące swe towary do Wielkiej Brytanii - ostrzegli. Konsekwencje poniosłoby również ponad 100 włoskich firm, które mają swe główne siedziby w Zjednoczonym Królestwie.

- Brak porozumienia mógłby kosztować je miliardy z powodu prawdopodobnych nowych przeszkód i skomplikowanych procedur uzyskania zgody na działalność w Londynie - oświadczył Leonardo Simonelli Santi, prezes włoskiej Izby Handlu w tym mieście.

Ponadto zwraca się uwagę na to, że możliwy chaos w związku z brexitem może skłonić wielkie międzynarodowe koncerny do ucieczki z Wielkiej Brytanii do innych krajów.

- Niestety z powodów strukturalnych i instytucjonalnych Włochy nie są przygotowane na to, aby skorzystać z tej okazji - ocenili ekonomiści z Confindustrii.

W środę wieczorem premier Wielkiej Brytanii Theresa May przetrwała głosowanie w Izbie Gmin nad wotum nieufności po tym, jak dzień wcześniej parlament znaczącą większością odrzucił porozumienie o brexicie, wynegocjowane przez rząd May i stronę unijną.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane