• rozwiń

Temat: Francja

Hollande: Francja nie porozumiała się z Rosją ws. mistrali

Hollande: Francja nie porozumiała się z Rosją ws. mistrali
Foto: CC BY SA Wikipedia Foto: Kontrakt na dwa okręty był warty 1,2 mld euro

Prezydent Francji Francois Hollande poinformował w piątek wieczorem, że nie ma porozumienia z Rosją ws. mistrali. W czwartek rosyjska prasa podała, że Francja zwróci Rosji prawie 1,2 mld euro za niedostarczone okręty desantowe Mistral.

Hollande powiedział, że "trwają dyskusje", ale "na razie nie ma porozumienia" ze stroną rosyjską. Dodał, że podejmie w tej sprawie decyzję w najbliższych tygodniach.

Bez porozumienia

Według wcześniejszych doniesień rosyjskiego dziennika "Kommiersant" prezydenci obu krajów mogą w przyszłym tygodniu oficjalnie poinformować o anulowaniu transakcji.

Dziennik napisał też, że wszystkie kwestie mogą być oficjalnie rozstrzygnięte w pierwszej dekadzie sierpnia i jak się oczekuje, wtedy wypowiedzą się prezydenci Hollande i Władimir Putin.

O tym, że Rosja i Francja porozumiały się w sprawie wysokości odszkodowania za niezrealizowanie zamówienia na mistrale, powiedział mediom rosyjskim w czwartek doradca prezydenta Putina ds. współpracy techniczno-wojskowej Władimir Kożyn.

Ogromny kontrakt

Pierwszy mistral miał zostać dostarczony Rosji w połowie listopada 2014 r. w ramach kontraktu o wartości 1,2 mld euro podpisanego w czerwcu 2011 roku między Rosją a francuskim koncernem zbrojeniowym DCNS. Na początku września 2014 r. pod silnym naciskiem ze strony USA i innych sojuszników z NATO prezydent Hollande uzależnił dostawę okrętów do Rosji od uregulowania kryzysu na wschodniej Ukrainie.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane