• rozwiń

USA zdetronizowane, Polska spadła. Nowy lider rankingu miękkiej siły państw

"Macron Mania" we Francji Odtwórz: "Macron Mania" we Francji
"Macron Mania" we Francji "Źródło: TVN24 BiS"

Francja została nowym liderem rankingu miękkiej siły państw przygotowanego przez amerykańską firmę PR Portland Communications. Zdaniem autorów zestawienia, wpływ na to miał wybór na prezydenta Emmanuela Macrona. Podium uzupełniają Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Tymczasem Polska znalazła się na 24. miejscu.

W raporcie przygotowanym przez Portland Communications wraz z University of Southern California pod uwagę wzięto sytuację w 30 krajach z różnych regionów świata, co zdaniem autorów ma stanowić reprezentatywną grupę.

O ostatecznej klasyfikacji decydują punkty przyznawane na podstawie danych instytucji oraz opinii respondentów z poszczególnych państw. Na ocenę składa się sześć kategorii: rząd( w tym jego efektywność i dyplomacja), kultura, zaangażowanie na arenie międzynarodowej, edukacja, rozwój cyfrowy, przedsiębiorczość. Pod uwagę bierze się takie rzeczy jak np. wyniki państwa w sporcie, czy liczbę restauracji z gwiazdkami Michelina.

Taka duża rozpiętość kryteriów i ich kompleksowa ocena mają dać najlepszy obraz siły państw.

Francja liderem

Na czele zestawienia "Soft power 2017" znalazła się Francja, która zanotowała awans z piątego miejsca w porównaniu do ubiegłego roku. Jak wskazano, kraj przeszedł wielkie zmiany w ostatnich 12 miesiącach.

Z urzędem prezydenta pożegnał się bowiem Francois Hollande, a w jego miejsce wybrano centrowego Emmanuela Macrona. Polityka proeuropejskiego, który cieszy się nie tylko krajową, ale i międzynarodową popularnością i który może nadać nową jakość polityce. Autorzy raportu prognozują, że Francja może stać się nie tylko jednym z liderów w Unii Europejskiej, ale także objąć globalne przywództwo.

Siłą kraju położonego nad Sekwaną jest także rozległa sieć dyplomatyczna. Jak wskazano, ataki terrorystyczne, które miały miejsce we Francji, nie odstraszyły turystów i czeka na nich bogata oferta kulturowa.

Pozycja Brytyjczyków

Na drugim miejscu, podobnie jak w ubiegłym roku, znalazła się Wielka Brytania, która jeszcze dwa lata temu zajmowała pierwsza pozycję w rankingu "miękkiej siły".  Na pozycję Brytyjczyków wpłynęła ubiegłoroczna decyzja o opuszczeniu Unii Europejskiej.

Na ostatnim stopniu podium znalazły się Stany Zjednoczone, które zostały docenione za poziom szkolnictwa wyższego, produkcji kulturalnej i innowacje technologiczne. W tym miejscu wymieniono między innymi firmy takie jak Apple, Google, Facebook, czy Microsoft.

Nie bez wpływu na ocenę USA pozostał jednak wybór Donalda Trumpa. Zwrócono uwagę na retorykę nowego prezydenta i prezentowany przez niego konfrontacyjny styl prowadzący do napięć dyplomatycznych. Jednocześnie wskazano, że badania do rankingu zakończono przed podjętą przez Trumpa decyzją o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z porozumienia klimatycznego.

Pierwszą piątkę rankingu uzupełniają Niemcy i Kanada.

Tymczasem, Polska w porównaniu z poprzednim rokiem spadła o jedną pozycję i zajmuje 24. miejsce. Za nami są Chiny, Rosja, Czechy, Węgry, Brazylia i Turcja.

Siła Europy

W komentarzu do raportu amerykański politolog Joseph Nye wskazał, że "wyniki tegorocznego rankingu Soft Power 30 odzwierciedlają zmianę globalnej równowagi sił. Europa odzyskała zaufanie, a azjatycka miękka siła rośnie. Jednocześnie, starania prezydenta Trumpa w realizacji hasła >>America first<< podważa amerykańską miękką moc".

W raporcie zwrócono uwagę, że udało się oddalić "zagrożenie prawicowym nacjonalizmem w kilku krajach, w tym Holandii, Austrii, Włoszech" oraz wspomnianej już Francji. Ponadto, zdaniem autorów, mniej odczuwalny jest także kryzys migracyjny. Dlatego podkreślono, że stabilność Europy pozostaje na wysokim poziomie.

Ranking "Soft power 2017"

1. Francja - 75,75 pkt.

2. Wielka Brytania - 75,72 pkt.

3. Stany Zjednoczone - 75,02 pkt.

4. Niemcy - 73,67

5. Kanada - 72,90

6. Japonia - 71,66

7. Szwajcaria - 70,45

8. Australia - 70,15

9. Szwecja - 69,32

10. Holandia - 67,89

...

24. Polska - 51,27

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane