• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Papież krytykuje modele fałszywego rozwoju opartego na kulcie pieniądza

Foto: EPA/CLAUDIO PERI Foto: Franciszek przypomniał o losie ubogich, którzy „potrzebują, by ich nakarmić, odziać, przyjąć do domu i nawiedzić”

W orędziu na Wielki Post papież Franciszek skrytykował „modele fałszywego rozwoju”, oparte na kulcie pieniądza i prowadzące do zobojętnienia na los ubogich. Potępił zaślepienie wynikające - jego zdaniem - z bogactwa i „pełną pychy żądzę wszechmocy”.

W opublikowanym we wtorek orędziu papież nawiązując do trwającego Roku Miłosierdzia podkreślił, że jest ono przesłaniem skierowanym do świata. „Miłosierdzie Boże zmienia serce człowieka i pozwala mu doświadczyć wiernej miłości, sprawiając, że i on staje się zdolny do miłosierdzia” - napisał Franciszek.

Ważne są czyny

Przypomniał, że wiara wyraża się w konkretnych, codziennych uczynkach miłosierdzia, które określił jako sposób na obudzenie sumienia, często uśpionego w obliczu dramatu ubóstwa. - Ciało Chrystusa staje się znów widoczne w umęczonych, poranionych, ubiczowanych, niedożywionych, uciekinierach, abyśmy mogli Go rozpoznać, dotknąć i troskliwie Mu pomóc - podkreślił.

Zdaniem Franciszka najnędzniejszym ubogim jest zaś człowiek bogaty jako "niewolnik grzechu". Grzech ten "każe mu używać swego bogactwa i władzy nie po to, by służyć Bogu i bliźnim, ale by zagłuszyć w sobie myśl, że i on w rzeczywistości jest tylko ubogim żebrakiem” - twierdzi papież.

- Im większym bogactwem i władzą dysponuje, tym większe może się stać jego kłamliwe zaślepienie - uważa Franciszek. Wyraził opinię, że temu zaślepieniu towarzyszy „pełna pychy żądza wszechmocy”.

- Ta żądza może przyjąć formę społeczną i polityczną, jak pokazały systemy totalitarne XX wieku i jak pokazują dzisiaj ideologie promujące jedyną słuszną myśl oraz technonaukę, dążące do tego, by Bóg stał się nieistotny, a człowiek został sprowadzony do masy, którą można posługiwać się w sposób instrumentalny - ostrzegł.

Fałszywy rozwój

Franciszek skrytykował następnie „modele fałszywego rozwoju” opartego na kulcie pieniądza, który zobojętnia na los ubogich bogatsze osoby i społeczeństwa.

W opinii papieża Wielki Post w Roku Miłosierdzia jest sprzyjającym momentem, by móc wyjść z wyobcowania poprzez słuchanie Słowa Bożego i uczynki miłosierdzia.

Franciszek przypomniał o losie ubogich, którzy „potrzebują, by ich nakarmić, odziać, przyjąć do domu i nawiedzić”. Zachęcił również do uczynków duchowych, wśród których wymienił dawanie rad, pouczanie, darowanie uraz, upominanie i modlitwę.

Otchłań samotności

Dzięki temu - jak wskazał papież - także „ludzie pyszni”, “władcy”, “bogacze” mogą dostrzec miłość Chrystusa Ukrzyżowanego. Zdaniem Franciszka tylko ta miłość może zaspokoić pragnienie nieskończonego szczęścia i miłości, które człowiek usiłuje osiągnąć łudząc się, że znajdzie je w kulcie wiedzy, bogactwa i władzy.

Franciszek przestrzegł jednocześnie "pysznych, możnych i bogatych", że zamykając się przed Chrystusem i ubogimi mogą sami „skazać się na otchłań samotności, którą jest piekło”. Wezwał wiernych, by nie zmarnowali czasu Wielkiego Postu, sprzyjającego nawróceniu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
politykier
I jeszcze gdyby dało się uwierzyć w szczerość tego głosu.
Co zaś do "kultu pieniądza", to mam wrażenie, że już ze świecą szukać księdza który byłby gotów nawrócić się.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
Hipokryzja... to powiedział zwierzchnik Kosciola, ktory od wiekow gromadzil i gromadzi majatek...
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane