• rozwiń

Temat: Rosja

Forum w Davos bez przywódców Rosji? Putin znów nie pojedzie na ekonomiczny szczyt

Forum w Davos bez przywódców Rosji? Putin znów nie pojedzie na ekonomiczny szczyt
Foto: World Economic Forum Foto: Władimir Putin ostatni raz był w Davos w 2009 roku

Przywódcy Rosji raczej nie pojadą do Davos na 45. Światowe Forum Ekonomiczne. Na razie nie wiadomo, kto będzie tam reprezentować Federację Rosyjską. Poprzednio Putin był na tym szczycie w 2009 roku. Do Davos wybierają się natomiast przedstawiciele rosyjskich banków państwowych objętych sankcjami nałożonymi na Rosję przez USA i Unię Europejską.

- Prezydent Władimir Putin otrzymał zaproszenie na forum, jednak nie planuje udziału w tej konferencji - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Poprzednio Putin był w Davos w 2009 roku. Wygłosił wówczas przemówienie, w którym przeanalizował przyczyny globalnego kryzysu gospodarczego.

Forum w szwajcarskim kurorcie odbędzie się 21-24 stycznia.

Bez Rosji?

W ostatnich latach najwyższym rangą przedstawicielem Rosji na forum był Dmitrij Miedwiediew. Jednak tym razem prawdopodobnie też zrezygnuje z wyjazdu. W każdym razie rzeczniczka premiera FR Natalia Primakowa przekazała, że nie zdecydowano jeszcze, kto będzie stać na czele delegacji Rosji.

Wiadomo natomiast, że do Davos wybierają się przedstawiciele rosyjskich banków państwowych - WTB, Sbierbanku i WEB - objętych sankcjami nałożonymi na Rosję przez USA i Unię Europejską z powodu agresywnej polityki Moskwy wobec Ukrainy.

Co z Ukrainą?

Sytuacja na Ukrainie będzie zapewne jednym z głównych tematów rozmów kuluarowych podczas styczniowego forum. Zwykle w konferencjach w szwajcarskim kurorcie uczestniczy około 2,5 tys. osób - polityków, biznesmenów, naukowców i dziennikarzy. W 2014 roku przez Davos przewinęło się 40 szefów państw.

W tradycyjnym raporcie opublikowanym przed Światowym Forum Ekonomicznym podano, że wzrost nierówności i bezrobocie, to główne wyzwania, na jakie wskazują dziś światowi przywódcy.

Obok tych problemów, związanych bezpośrednio ze stanem gospodarki, wśród 10 głównych kwestii do rozwiązania w 2015 roku dokument wymienia napięcia geopolityczne. W raporcie podkreślono, że napięcia te są jedną z najważniejszych kwestii, którymi powinni się zająć uczestnicy debat w Davos.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
usmiech_prezesa
Putin zaczal cenic swoj cenny czas.
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Klapek
No i dobrze. Niech wyślą kogoś, kto ma jakiekolwiek pojęcie o ekonomii i zasadach współistnienia państwa na rynkach globalnych. To nie jest miejsce dla żołdaków machających szabelką.
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jawotr
To jest forum dla zainteresowanych, Putin na ekonomii się nie zna.
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane