• rozwiń

Temat: Włochy

50 euro na zakup książek i prasy. Miasto wprowadziło specjalny dodatek

Ile kosztuje podróż do Florencji? Odtwórz: Ile kosztuje podróż do Florencji?
Ile kosztuje podróż do Florencji? "Źródło: TVN24 BiS"

Władze Florencji chcą zachęcić młodych mieszkańców miasta do czytania książek i prasy. Zarząd miasta oferuje po 50 euro, czyli równowartość około 216 złotych, każdemu florentczykowi w wieku od 18 do 25 lat na zakup książek, pism i gazet.

"Bądźcie ciekawi" - to hasło kampanii zainaugurowanej przez władze miejskie. Oferują one po 50 euro do wydania w ciągu dwóch miesięcy w miejscowych księgarniach, sprzedających także dzienniki i czasopisma.

Inicjatywę tę przedstawił burmistrz Florencji Dario Nardella. Jak wyjaśnił, na ten eksperymentalny projekt promujący czytelnictwo z kasy miasta przeznaczono 330 tysięcy euro.

50 euro dla młodych mieszkańców

Młodzież zainteresowana tą ofertą będzie mogła składać wnioski o dodatek w internecie od marca. 

- To jedyna tego rodzaju inicjatywa we Włoszech - podkreślił burmistrz Nardella.

- Dzisiaj internet umożliwia łatwy dostęp do wielu informacji, ale to lektura słowa drukowanego pomaga pogłębić wiedzę i rozbudza ciekawość - dodał.

Dodatek zaproponowany we Florencji uzupełnia wprowadzony przez poprzedni centrolewicowy rząd jednorazowy bon w wysokości 500 euro dla osób kończących 18 lat. Pieniądze te, wszyscy wchodzący w dorosłość, mogą przeznaczyć na wszelkie wydatki związane z kulturą, czyli na przykład na zakup biletów do teatru, opery czy muzeum, a także książek.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane