• rozwiń
  • WIG20 2317.17 +0.60%
  • WIG30 2667.09 +0.68%
  • WIG 59852.70 +0.63%
  • sWIG80 11656.13 +0.15%
  • mWIG40 4074.92 +0.95%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kosmiczny internet coraz bliżej. 60 satelitów już na orbicie

Polski projekt Hyperloop w finale konkursu SpaceX Odtwórz: Polski projekt Hyperloop w finale konkursu SpaceX
Polski projekt Hyperloop w finale konkursu SpaceX "Źródło: TVN Turbo"

Amerykańska firma SpaceX umieściła w piątek na orbicie ziemi 60 niewielkich satelitów, za pośrednictwem których świadczone będą usługi dostępu do szybkiego internetu. To pierwsza partia urządzeń z 1800, które na początek chce w kosmosie umieścić firma Elona Muska.

Docelowo SpaceX chce umieścić na orbicie okołoziemskiej około 12 tysięcy satelitów Starlink. Końcowy termin, jaki firma sobie wyznaczyła, to połowa 2020 roku.

Sfinansuje inny kosmiczny cel

Pierwotnie cała operacja miała zostać przeprowadzona w zeszłym tygodniu. Problemy z oprogramowaniem i silnie wiatry spowodowały jednak, że SpaceX przełożył datę startu rakiety.

Każdy z satelitów Starlink waży około 227 kilogramów. Jak zaznaczono w oświadczeniu SpaceX, są one zdolne do samodzielnego unikania kolizji.

Satelity mają stworzyć konstelację pozwalającą na uruchomienie taniego i bezprzewodowego internetu na całym świecie. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy i w jaki sposób SpaceX chce udostępniać internet.

Chociaż firma nie ujawniła też, ile będzie kosztować jej usługa, Elon Musk nie ukrywa, że Starlink ma na celu sfinansowanie najważniejszego celu SpaceX – wysłania ludzi na Marsa.

SpaceX jest jedną z dziewięciu firm, które otrzymały odpowiednie zezwolenie od amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności (FCC) na uruchomienie dużych konstelacji satelitów w celu świadczenia usług internetowych. O podobną zgodę stara się też Amazon.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane