• rozwiń

Temat: Gospodarka

Algorytm pomoże walczyć z bezrobociem

Planujesz migrację zarobkową? Zobacz, gdzie bezrobocie jest najniższe Odtwórz: Planujesz migrację zarobkową? Zobacz, gdzie bezrobocie jest najniższe
Planujesz migrację zarobkową? Zobacz, gdzie bezrobocie jest najniższe "Źródło: TVN24 BiS"

Finlandia stworzy algorytm mający pomóc w walce z bezrobociem, a także informować społeczeństwo o zmianach zachodzących na rynku pracy.

Powstanie algorytmu wspiera m.in. dyrektor generalny fińskiej Narodowej Agencji Edukacji Olli-Pekka Heinonen. Jego zdaniem, narzędzie może pomóc Finlandii przejść przez okres transformacji rynku pracy, który przyniesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji i automatyzacja.

Analizy zatrudnienia

Algorytm ma być wykorzystywany nie tylko do przewidywań i analiz dotyczących struktury zatrudnienia w Finlandii - na przykład względem przydatnych na rynku umiejętności zawodowych, ale też sugerować drogi rozwoju, którymi rynek powinien podążać, by zachować prawidłowe funkcjonowanie.

Jeśli prace nad algorytmem zaowocują sukcesem, może on zdaniem twórców pomóc kształtować przyszłość ponad 2,5 mln fińskich pracowników. Z niedawno opublikowanego raportu OECD wynika, że 14 proc. zawodów w krajach rozwiniętych narażonych jest na ryzyko zaniku przez automatyzację, podczas gdy 32 proc. z nich ulegnie znaczącym przekształceniom.

Śledzenie zmian

Fińska platforma ma pozwolić pracownikom na śledzenie bieżących zmian na rynku pracy, a także uzyskanie porad względem tego, jakie umiejętności powinni rozwijać, aby pozostać w gronie aktywnych zawodowo.

Zdaniem doradcy w ministerstwie finansów Finlandii Aleksiego Kopponena odpowiedzialnego za część prac nad projektem, nie można jeszcze mówić o szczegółach technologicznych projektu - zostaną one ujawnione w późniejszym czasie. Wiadomo natomiast, że platformie ma towarzyszyć specjalna aplikacja mobilna adresowana w szczególności do młodych ludzi, przed którymi stoi konieczność wyboru drogi życiowej po ukończeniu nauki.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane