• rozwiń

"Polski skandal mięsny". Finlandia reaguje na reportaż "Superwizjera"

Główny Lekarz Weterynarii: materiał "Superwizjera" pokazał rażące naruszenie praw ochrony zwięrząt Odtwórz: Główny Lekarz Weterynarii: materiał "Superwizjera" pokazał rażące naruszenie praw ochrony zwięrząt
Główny Lekarz Weterynarii: materiał "Superwizjera" pokazał rażące naruszenie praw ochrony zwięrząt "Źródło: tvn24"

Po emisji reportażu "Superwizjera" TVN fiński Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności przekazał stronie polskiej zapytanie w celu wyjaśnienia, czy do Finlandii mogło trafić podejrzane mięso - poinformowało w poniedziałek kierownictwo urzędu.

"Superwizjer" TVN ujawnił kwitnący w Polsce rynek obrotu chorym i martwym bydłem. Jeden z dziennikarzy zatrudnił się w ubojni, do której trafiało chore bydło.

Reportaż "Superwizjera" o mięsie chorych krów >>>

Rozpoczęto badanie

Jak podano w komunikacie fińskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (Ruokavirasto), "rozpoczęto badanie, czy z Polski do Finlandii przywieziono mięso, które rzekomo jest mięsem chorych, nieprzebadanych krów".

Organ wyjaśnił, że "według informacji mediów w Polsce mogło trafić na rynek wołowe mięso, pochodzące z chorych zwierząt, niepoddane kontroli w rzeźni, czego wymagają przepisy w krajach członkowskich UE".

Władze urzędu podkreśliły, że poprzez funkcjonujący w UE System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) "nie dotarły żadne informacje o tym, by do Finlandii mogło trafić polskie mięso wołowe stwarzająca zagrożenie związane z żywnością".

"Polski skandal mięsny"

O reportażu "Superwizjera", wyemitowanym w ostatni weekend w Polsce przez stację TVN24, poinformował w Finlandii dziennik "Helsingin Sanomat". Wydawana w Helsinkach gazeta, zwróciła uwagę, że dla Finlandii Polska jest, po Niemczech, głównym dostawcą mięsa.

Urząd wystosował do polskich władz zapytanie, a także skontaktował się w tej sprawie z Komisją Europejską.

"Również branża spożywcza rozpoczęła dokładne sprawdzanie łańcucha dostaw importowanych towarów" - zaznaczono w komunikacie.

Według dyrektor departamentu do spraw bezpieczeństwa żywności w fińskim urzędzie Leeny Rasanen "fińska branża spożywcza zna pochodzenie swoich produktów i aby uniknąć ryzyka utraty zaufania z pewnością wycofuje podejrzane produkty i surowce ze sprzedaży czy użycia".

W poniedziałek Fińska Agencja Informacyjna STT podała, że Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności przeprowadził rozmowy z przedstawicielami przedsiębiorstw fińskiej branży mięsnej na temat "polskiego skandalu mięsnego".

Podkreślono, że jeśli lokalne firmy "wiedziałyby, jakich zakładów w Polsce problem dotyczy, to wtedy byłyby w stanie wyjaśnić, czy dostarczono z nich produkty (mięso) do Finlandii".

Reakcje po reportażu

Do ustaleń "Superwizjera" TVN, zaprezentowanych w sobotnim reportażu "Chore bydło kupię", odniósł się w poniedziałek Główny Lekarz Weterynarii. W komunikacie podkreślił, że "ujawniony proceder spełniał znamiona działalności nielegalnej".

CZYTAJ CAŁY KOMUNIKAT GŁÓWNEGO LEKARZA WETERYNARII >>>

Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka przekazał w rozmowie z TVN24, że policjanci "bardzo skrupulatnie, bardzo dokładnie zabezpieczyli materiał dowodowy".

- On jest już na chwilę obecną bardzo obszerny. Te wszystkie zebrane przez nas materiały przekazaliśmy do prokuratury z wnioskiem, aby wszcząć w tym kierunku śledztwo. Według naszej wstępnej opinii, można mówić o zagrożeniu dla zdrowia, życia wielu osób właśnie poprzez wprowadzanie na rynek substancji czy też żywności, która może być skażona - powiedział Ciarka.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (10)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zdelegalizować myślistwo
a kto przejmuje się znęcaniem się nad zwierzętami ? tym zwierzętom należy się pomoc weterynaryjna, trzeba sprawdzić dlaczego nie leczono ich w hodowli i postawić przed sądem właściciela
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
RafaFi
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
turwal
Czy spadnie export polskiego mięsa ?
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
bazar
To dzięki mediom ujawniono jakim mięsęm karmi sie Polaków. Służby weterynaryjne skorupowane nic nie robia. Obserwator pisząc żeby tego nie nagłasniać pisze bzdury. Winno mu sie sprzedac to co pozostało z tych padłych krów
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
obserwatorpl300
... nie twierdzę , ze nie należy stanowczo walczyć z taką patologią , ale te nagłośnienia /artykuły/, powodują taki odzew w świecie handlu zagranicznego ... .
 • 1
 • 9
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane