• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Temat: Finlandia

Jeden z największych przypadków prania pieniędzy. "Tak duże kwoty są rzadkie"

Oszukana globalna korporacja. Międzynarodowe pranie pieniędzy i polski wątek Odtwórz: Oszukana globalna korporacja. Międzynarodowe pranie pieniędzy i polski wątek
Oszukana globalna korporacja. Międzynarodowe pranie pieniędzy i polski wątek "Źródło: tvn24"

Dwóch Estończyków, prowadzących firmę w Finlandii, zostało oskarżonych o udział w praniu pieniędzy w kwocie około 140 milionów euro. Środki miały pochodzić od rosyjskiej organizacji przestępczej.

Sprawę dwóch Estończyków, prowadzących w Finlandii firmę z branży budowlanej, rozpatrywał w tym tygodniu sąd rejonowy w Helsinkach. Śledczy badali sprawę od 2014 roku, a w dochodzenie zaangażowane były także służby z innych krajów.

Pranie pieniędzy

Zdaniem inspektora Jarmo Koistinena z Biura Policji Kryminalnej (KRP) to prawdopodobnie największy przypadek prania pieniędzy, jaki kiedykolwiek ujawniono w Finlandii.

"Tylko w ciągu czterech miesięcy przez fińską firmę przepłynęło ponad 130 milionów euro. Często, gdy chodzi o połączone z Rosją przypadki prania pieniędzy, mówi się o milionach euro, ale tak duże kwoty są szczególnie rzadkie" - przyznał śledczy, cytowany przez fińską telewizję publiczną YLE.

Pieniądze poprzez konta fińskiej firmy, założone w Danske Bank i Nordea, były następnie transferowane za granicę, między innymi na Łotwę, a potem do innych krajów. Łącznie zostały przelane na konta około 250 spółek, w tym w rajach podatkowych. Ilość środków zarekwirowanych przez policję wyniosła około 9 milionów euro.

Oskarżeni w sprawie Estończycy odpierają zarzuty. W trakcie policyjnego przesłuchania - ujawniła Yle - tłumaczyli, że pieniądze były związane z projektem budowy autostrady w rosyjskiej części Karelii o wartości około 400-500 milionów euro.

Zaangażowanemu w proceder Rosjaninowi, który posiadał dostęp do kont spółki, fińskie organy nie przedstawiły zarzutów, ze względu na to, że jest on podejrzewany o popełnienie przestępstw na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane