• rozwiń

Promem po alkohol. Nowy rejs odpowiedzią na wyższą akcyzę

Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy Odtwórz: Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy
Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy "Źródło: TVN24 BiS"

Do stolicy Łotwy Rygi przypłynął pierwszy prom pasażerski z Helsinek. Według fińskich mediów to odpowiedź na wyższą akcyzę na alkohol w Estonii, dokąd dotychczas na zakupy najczęściej podróżowali promami Finowie.

Nowe połączenie promowe zaproponował Tallink Silja - jeden z większych przewoźników na Morzu Bałtyckim. Na poniedziałkowy pierwszy rejs z Helsinek do Rygi sprzedane zostały wszystkie bilety.

Co dalej

Fińskie media sugerują, że rejs między stolicą Finlandii a stolicą Łotwy jest odpowiedzią na wprowadzane etapami od lutego i znacząco od lipca, wyższe opodatkowanie napojów alkoholowych w Estonii. Obecnie podróże z Helsinek do Tallina tylko w celu zakupu alkoholu stały się mniej opłacalne.

Z kolei według przewoźnika, połączenie do Rygi to rejs, który niekoniecznie skierowany jest tylko do osób zainteresowanych przywiezieniem z Łotwy alkoholu.

Jak informuje w poniedziałek dziennik "Aamulehti" przewoźnik zdecyduje o utrzymaniu połączenia do Rygi po oszacowaniu wpływów po powrocie promu do Helsinek, w tym ile pieniędzy pasażerowie wydadzą również na zakupy na statku.

Prawdopodobnie połączenie będzie mieć charakter jedynie sezonowy, a nie całoroczny.

Wyższa akcyza

Z dotychczasowych połączeń promowych między Helsinkami a Tallinem (codzienne rejsy różnych przewoźników co dwie godziny) korzystało wielu Finów zainteresowanych szczególnie zakupem w Estonii piwa po niższej cenie.

Od lipca z powodu obowiązujące wyższej akcyzy na alkohol w Estonii, nałożonej głównie na piwo (wzrost podatku o blisko 70 proc. w porównaniu ze stawką z lutego), Finowie zaczęli już podróżować samochodami po piwo do sklepów na Łotwę. Do łotewskich przygranicznych sklepów po napoje alkoholowe zaczęli też jeździć Estończycy. Wiele sklepów w Estonii oferuje jeszcze alkohol w starej niższej cenie ze względu na duże zapasy i zamówienia uzgodnione według wcześniej obowiązujących przepisów.

Według fińskich mediów z powodu wyższej akcyzy na piwo w Estonii, która docelowo do 2020 roku ma być wyższa o 160 proc. w porównaniu z dotychczasową, cena popularnej wśród Finów zgrzewki 24 puszek piwa mogłaby wzrosnąć o kilka euro.

Nie tylko Estonia

Wkrótce jednak także i podróże na Łotwę w w celu zakupu alkoholu mogą być mniej opłacalne. Pod koniec lipca łotewski parlament zdecydował o podniesieniu akcyzy na napoje alkoholowe od marca 2018 roku. W efekcie cena jednej puszki piwa może wzrosnąć o kilka eurocentów.

Pierwszy prom ze stolicy Finlandii do stolicy Łotwy wyruszył 30 lipca po południu. Z Helsinek do Rygi płynie się ponad 18 godzin. Prom w porcie ryskim pozostanie do wieczora, a do stolicy Finlandii powróci 1 sierpnia po południu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane