• rozwiń

Temat: Finlandia

560 euro miesięcznie za nic. Europejski kraj kończy eksperyment

Zarobki za granicą Odtwórz: Zarobki za granicą
Zarobki za granicą "Źródło: TVN24 BiS"

Fiński rząd nie będzie kontynuował eksperymentu z wprowadzeniem podstawowego dochodu gwarantowanego. Program wygaśnie wraz z końcem stycznia przyszłego roku.

Zgodnie z programem dwa tysiące losowo wybranych bezrobotnych otrzymuje od państwa zamiast zasiłków 560 euro miesięcznie bez żadnych warunków. Środki te nie podlegają opodatkowaniu, a korzystający z tego świadczenia mogą podejmować pracę zarobkową bez obaw o jego redukcję czy utratę, jak w przypadku zasiłku dla bezrobotnych.

- Zapał rządu wyparowuje. Odrzucono propozycję dodatkowych środków na ten cel - powiedział Olli Kangas, jeden z twórców eksperymentu.

Wyniki eksperymentu

Dwuletni pilotaż rozpoczął się w styczniu 2017 roku. Był to pierwszy europejski kraj, który testował takie rozwiązanie. Teraz podjęto jednak decyzję, że program nie będzie przedłużony, ponieważ - jak wskazuje BBC - rząd bada inne pomysły reformy fińskiego systemu ubezpieczeń społecznych.

Eksperyment miał pokazać, czy dochód podstawowy przyczyni się do redukcji biedy i wykluczenia społecznego, czy będzie motywował do podejmowania pracy i czy umożliwi zredukowanie biurokracji.

Kiedy Finlandia rozpoczęła eksperyment, stopa bezrobocia w kraju wynosiła 9,2 procent i była wyższa niż w przypadku innych skandynawskich sąsiadów. Na koniec stycznia 2018 roku wskaźnik spadł do 8,5 procent.

Pełne wyniki pilotażu mają być znane w przyszłym roku.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2016 roku Szwajcarzy odrzucili w referendum propozycję wprowadzenia dochodu gwarantowanego dla każdego mieszkańca w wysokości 2,5 tysiąca franków szwajcarskich (ok. 10 tys. zł) oraz 625 franków dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane