• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Fiński koncern zbrojeniowy inwestuje w Estonii

Szczyt NATO w Warszawie. Ile Sojusz wydaje na obronę? Odtwórz: Szczyt NATO w Warszawie. Ile Sojusz wydaje na obronę?
Szczyt NATO w Warszawie. Ile Sojusz wydaje na obronę? "Źródło: TVN24 BiS"

Koncern Patria, którego większościowym udziałowcem jest fińskie państwo, poinformował w piątek o zakupie 60 proc. akcji spółki Milrem, największego estońskiego przedsiębiorstwa serwisowego z sektora obronnego i bezpieczeństwa.

Patria podpisała umowę z estońską Mootor Grupp, działającą w branży transportowej, na mocy której przejmie od niej 60 proc. akcji Milrem. Pozostałe 40 proc. udziałów tej spółce zachowa przedsiębiorstwo Sinrob, którego właścicielem jest dyrektor zarządzający Milrem Kuldar Vaarsi.

Milrem zajmuje się serwisowaniem oraz naprawami ciężkich i uzbrojonych pojazdów, będących na wyposażeniu estońskiej armii oraz systemów uzbrojenia i innego sprzętu wojskowego.

Estońska armia

„Zakup Milrem jest częścią nowej strategii Patrii, której celem jest partnerstwo z siłami zbrojnymi w zapewnieniu usług ciągłego wsparcia serwisowego w całym okresie korzystania ze sprzętu, - szczególnie w Europie Północnej” - poinformowała firma w komunikacie. Podkreślono, że Patria będzie aktywnie wspierać Milrem, tak aby spółka była w stanie odpowiedzieć na przyszłe potrzeby zaopatrzeniowe estońskiej armii. W firmie pozostanie lokalne estońskie kierownictwo.

Lassi Matikainen, który odpowiada w Patrii za wsparcie zagranicznych partnerów, powiedział, że ma nadzieję na rozszerzenie zakresu usług Milrem o nowe obszary zarówno dla sił zbrojnych jak i innych kluczowych podmiotów. Podkreślił, że Patria ma dobre doświadczenia z partnerami w krajach nordyckich w świadczeniu usług biznesowych i serwisowych. „Dodatkowo Milrem jest dla nas dobrą bazą do ekspansji w innych krajach bałtyckich” - podkreślił Matikainen.

Kuldar Vaarsi z Milrem potwierdził, że celem jest rozszerzenie usług wsparcia dla całej gamy sprzętu wojskowego.

W ramach dotychczasowej współpracy między krajami Patria sprzedała estońskim siłom zbrojnym m.in. 60 kołowych transporterów opancerzonych XA.

Koncern zbrojeniowy

Patria, działająca w branży zbrojeniowej, lotniczej i bezpieczeństwa, oprócz realizacji zamówień na krajowym i estońskim rynku, dostarcza sprzęt i świadczy usługi serwisowe m.in. w Szwecji, Norwegii, Polsce, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, USA i Republice Południowej Afryki.

Koncern zatrudnia 2800 osób. Fińskie państwo posiada 50,1 proc. akcji. Reszta należy do norweskiego koncernu obronnego Kongsberg Defence & Aerospace AS.

W sierpniu Patria poinformowała o planie redukcji zatrudnienia w Finlandii o maksymalnie 130 osób z 1300 członków załogi. Ostatecznie po negocjacjach na początku października koncern zdecydował, że zatrudnienie straci 101 pracowników. W proteście przeciwko zwolnieniom następnego dnia pracownicy zakładu lotniczego w Halli w środkowej Finlandii przerwali pracę na kilka dni. Redukcja zatrudnienia była związana z restrukturyzacją firmy. Celem tego kroku jest poprawa efektywności działania.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane