• rozwiń

"Financial Times": mamy dziś nadmiar problemów. OECD potrzebuje silnego przywódcy

"Financial Times": mamy dziś nadmiar problemów. OECD potrzebuje silnego przywódcy
Foto: Flickr Foto: OECD w swojej pracy, zwłaszcza w analizach makroekonomicznych i prognozach, dubluje się z innymi instytucjami - pisze "FT"

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) potrzebuje silnego przywódcy oraz poszerzenia bazy członkowskiej i misji, jeśli ma w pełni wykorzystać drzemiący w niej potencjał i być wpływowym graczem w polityce - pisze "Financial Times" w piątek.

Zadania OECD są różnorodne - oprócz gromadzenia danych, pracy badawczej i przygotowywania prognoz gospodarczych, służy też jako forum wykuwania zasad polityki.

Potencjał w danych

Częściowo OECD w swojej pracy, zwłaszcza w analizach makroekonomicznych i prognozach, dubluje się z innymi instytucjami, np. Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Prawdziwy potencjał badawczy OECD drzemie jednak w gromadzeniu i analizowaniu danych mikroekonomicznych w licznych dziedzinach, m.in. systemów opieki zdrowotnej, pomocy rozwojowej i instytucji rynku pracy.

Dane te mogą znacząco przyczynić się do lepszej debaty publicznej - pisze "FT" w komentarzu redakcyjnym, dodając: "Na przykład w kwestii ustalania warunków pakietu pomocowego (dla zadłużonych krajów) OECD nie zastąpi MFW, ale może odegrać ważną rolę jako źródło drugiej opinii w sprawie reform strukturalnych wymaganych od państw takich jak Grecja". Dane gromadzone i opracowywane przez OECD mogą też przyczynić się do poprawy jakości udzielanej pomocy rozwojowej.

Niezależną pozycję OECD wypracowała sobie jako "forum dyskusyjne dla ministrów (państw członkowskich) w dziedzinach polityki obarczonych tzw. dylematami działania zbiorowego", gdzie wspólne działanie byłoby korzystne dla wszystkich uczestników, ale jednostronne działanie jednego z nich stawiałoby go w niekorzystnej sytuacji. Przykładem są tu międzynarodowe inicjatywy w walce z korupcją, koordynacja stawek podatkowych i ustalanie zasad dla cen transferowych.

Kto sprosta problemom?

Jednak aby tego rodzaju wspólne inicjatywy miały odpowiednią podstawę, OECD musi poszerzyć grono państw członkowskich. "W ostatnich czasie organizacja przyjęła kraje z grupy bardziej zamożnych państw rozwijających się - Meksyk, Turcję, Chile, ale musi dalej zwiększyć wysiłki; międzynarodowa konwencja w sprawie walki z korupcją bez udziału Chin czy Indii nie będzie całościowym rozwiązaniem".

"Mamy dziś nadmiar problemów, które wymagają zbiorowego działania, i niedostatek międzynarodowych instytucji gotowych i potrafiących im sprostać - pisze "Financial Times". - OECD wiele brakuje do ideału, ale dzięki zgromadzonej wiedzy i pełnionej roli jest dobrze przygotowana do rozwiązania niektórych z tych zadań", do tego jednak potrzebuje "silnego przywódcy i zróżnicowanej bazy członkowskiej"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane