• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Gigantyczna kara dla Fiat Chrysler za śmierć 4-latka

Gigantyczna kara dla Fiat Chrysler za śmierć 4-latka Odtwórz: Gigantyczna kara dla Fiat Chrysler za śmierć 4-latka
Foto: Flickr (CC BY 2.0)/ order_242 | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Fiat Chrysler Automobiles musi zapłacić 150 mln dolarów zadośćuczynienia rodzinie 4-letniego chłopca | Video: Gigantyczna kara dla Fiat Chrysler za śmierć 4-latka

Fiat Chrysler Automobiles musi zapłacić 150 mln dolarów zadośćuczynienia rodzinie 4-letniego chłopca, który zginął w wypadku samochodowym w 2012 roku. Sąd uznał bowiem, że wady projektowe zbiornika paliwa w Jeepie Grand Cherokee, którym przewożono dziecko, przyczyniły się do jego śmierci.

Jak informuje "Bloomberg", zbiorniki paliwa umieszczane w odległości ok. 28 cm od tyłu pojazdów Grand Cherokee i Jeep Libertie mogły wywoływać wybuch pojazdu po zderzeniu.

"Normy bezpieczeństwa"

Werdykt, który zapadł w czwartek w amerykańskim Bainbridge w stanie Georgia, jest pierwszym wyrokiem w całej serii spodziewanych procesów obejmujących wypadki z udziałem starszych modeli Jeepa. Podobny jak w przypadku wypadku z 2012 roku scenariusz spowodował od późnych lat 90 co najmniej 75 śmiertelnych wypadków drogowych.

Prof. Carl Tobias z Uniwersytetu w Richmond w Wirginii, stwierdził, że czwartkowy werdykt "może być istotny" dla Fiata, ponieważ może zapoczątkować kolejne procesy i działania mające na celu regulacje prawne.

- Werdykt zachęci oskarżających, potencjalnych oskarżających oraz ich adwokatów do przyspieszenia toczących się spraw lub składania nowych pozwów - dodał prof. Tobias.

Począwszy od 2005 roku, w nowych modelach Jeepa zmieniono lokalizację zbiorników paliwa, które zdaniem producenta zostały przeniesione do bardziej bezpiecznego miejsca pomiędzy przednią i tylną oś pojazdu.

Fiat Chrysler zapewnia, że oba projekty są bezpieczne. - Zarówno wcześniejsza jak i obecna wersja lokalizacji zbiornika spełnia wszystkie federalne normy bezpieczeństwa - poinformowali przedstawiciele producenta samochodów.

Odwołanie?

Ława przysięgłych uznała, że Fiat jest winny śmierci chłopca w 99 proc. Sąd przyznał rodzicom 30 mln dolarów za ból i cierpienie po stracie dziecka, a także 120 mln dol. za utratę przez niego życia.

Jak poinformował Michael Palese, rzecznik Fiata, firma jest rozczarowana i rozważa odwołaniem od wyroku w tej sprawie, dodając, że to "niedobrze, że zgodnie z prawem obowiązującym w stanie Georgia sąd nie może wziąć pod uwagę danych przedstawionych przez amerykańską Krajową Administrację Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA)".

Z tłumaczeń Fiata wynika bowiem, że NHTSA ustaliła, że model Jeep Grand Cherokee nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa pojazdów silnikowych.

Notowania akcji Fiat Chrysler Automobiles rosną o 2,2 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane