• rozwiń

Fed nie zmienia stóp procentowych. Być może zrobi to w grudniu

Fed nie zmienia stóp procentowych. Być może zrobi to w grudniu
Foto: federalreserve.gov Foto: Fed nie zmienia stóp procentowych. Być może zrobi to w grudniu

Rezerwa Federalna podjęła w środę decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Fed w komunikacie zrezygnował ze wskazania otoczenia międzynarodowego jako potencjalnego zagrożenia dla gospodarki USA oraz ocenił, że rozwija się ona w umiarkowanym tempie, sugerując tym samym, iż rozważa podwyżki stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu w grudniu.

Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi 0 do 0,25 proc. Większość ankietowanych przez agencję Bloomberg ekonomistów spodziewała się pozostawienia stopy procentowej na niezmienionym poziomie w październiku.

Co z gospodarką?

Fed w komunikacie wydanym po posiedzeniu zrezygnował z umieszczenia stwierdzenia o zagrożeniu jakie dla gospodarki USA stanowić może niepewność związana ze spowolnieniem w światowej gospodarce oraz niestabilna sytuacja na rynkach finansowych.

Fed w tekście komunikatu zaznaczył tylko, że monitoruje rozwój sytuacji międzynarodowej.

Wbrew oczekiwaniu części obserwatorów Rezerwa Federalna zdecydowała o pozostawieniu bez zmian stóp procentowych na poprzednim posiedzeniu we wrześniu. Niepewna sytuacja międzynarodowa została wtedy wskazana jako jeden z głównych powodów tej decyzji.

Pomimo słabszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy w sierpniu i wrześniu Fed ocenił w środę, że sytuacja na nim wciąż się poprawia.

„Generalnie wskaźniki rynku pracy wskazują, że niepełne wykorzystanie zasobów na rynku pracy spadło od początku tego roku” – napisano.

Bezrobocie

Jednocześnie jednak Fed przyznał, że w USA spadło tempo w jakim tworzone są nowe miejsca pracy. W komunikacie Fed napisano również, że na stabilnych poziomach utrzymuje się stopa bezrobocia w USA.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych we wrześniu wzrosła tylko o 142 tys., podczas gdy rynek spodziewał się, że będzie to 200 tys. Stopa bezrobocia pozostała bez zmian na poziomie 5,1 proc. Nowe dane z rynku pracy – za październik - rynek pozna w przyszłym tygodniu.

Z wyliczeń Bloomberga wynika, że notowania kontraktów terminowych na stopę Fed po środowej decyzji wskazują, iż prawdopodobieństwo podwyżki na kolejnym posiedzeniu w grudniu jest wyceniane obecnie na ok. 45 proc. Rynek terminowy na 54 proc. wycenia prawdopodobieństwo podwyżki w styczniu 2016 r.

Stopy procentowe w USA są na obecnym rekordowo niskim poziomie od końca 2008 roku, kiedy to Fed obniżył je do blisko zerowego poziomu w odpowiedzi na światowy kryzys finansowy.

Po raz ostatni podwyżka stóp procentowych w USA miała miejsce w czerwcu 2006 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane