• rozwiń
  • WIG20 2101.65 +1.82%
  • WIG30 2406.51 +1.72%
  • WIG 56043.46 +1.48%
  • sWIG80 11597.84 +0.23%
  • mWIG40 3778.81 +0.60%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:32

Dostosuj

FAO: programy socjalne lekiem na problem głodu. I napędzają inwestycje

FAO: programy socjalne lekiem na problem głodu. I napędzają inwestycje
Foto: Shutterstock Foto: bieda

Programy socjalne są sposobem na wyjście z biedy i głodu; w 2013 r. uratowały ok. 150 mln ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie - wynika z opublikowanego we wtorek dorocznego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

W raporcie na temat stanu światowego wyżywienia i rolnictwa oenzetowska organizacja podkreśliła, że programy socjalne są skuteczne, napędzają inwestycje w rolnictwo i inną działalność gospodarczą, nie sprawiają też, że ludzie przestają pracować.

Zdaniem FAO choć w ciągu ostatnich dekad wiele krajów dokonało znaczących postępów w walce z biedą, zwłaszcza w Azji Wschodniej, Południowej i w regionie Pacyfiku, wciąż są miejsca - jak Afryka Subsaharyjska - które zmagają się z "ubóstwem trwałym". Z raportu wynika, że wciąż prawie miliard

ludzi na całym świecie żyje w skrajnym ubóstwie, czyli za mniej niż 1,25 dolara dziennie.

Miliard ludzi w skrajnym ubóstwie

By zwalczyć głód, choroby i biedę, FAO rekomenduje wykorzystanie programów socjalnych, w formie pomocy społecznej, ubezpieczeń i projektów na rynku pracy; te działania są skuteczne, co potwierdza sukces w walce z biedą takich krajów, jak Brazylia, Etiopia, Indie i Meksyk.

Jednak "same świadczenia socjalne nie są wystarczające, by wyciągnąć ludzi z biedy" - czytamy w raporcie. Organizacja zaleca także wdrażanie programów rozwoju terenów wiejskich oraz współpracę w tej kwestii społeczności międzynarodowej.

Jako że jednym z 17 wielkich celów 15-letniej Agendy Rozwojowej przyjętej pod koniec września przez ONZ jest wyeliminowanie biedy pod wszystkimi jej postaciami, organizacja zaleca rozszerzenie programów socjalnych i inwestycji dla najbiedniejszych, co ma kosztować ok. 267 mln dolarów do końca 2030 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane