• rozwiń
  • WIG20 2190.32 -0.06%
  • WIG30 2490.01 -0.07%
  • WIG 58182.50 +0.22%
  • sWIG80 11651.34 +0.26%
  • mWIG40 3826.90 +0.08%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:17

Dostosuj

Temat: USA

"Wartość danych przewyższyła wartość ropy". Facebook może zapłacić rekordową karę

Spadkobiercy z dostępem do konta zmarłego na Facebooku. Przełomowe orzeczenie Odtwórz: Spadkobiercy z dostępem do konta zmarłego na Facebooku. Przełomowe orzeczenie
Spadkobiercy z dostępem do konta zmarłego na Facebooku. Przełomowe orzeczenie "Źródło: TVN24 BiS"

Nawet 35 miliardów dolarów, czyli równowartość ponad 135 miliardów złotych. To rekordowa kara jaką może zapłacić Facebook za nielegalne gromadzenie danych biometrycznych. Sąd Federalny w San Francisco odrzucił apelację firmy w sprawie pozwu zbiorowego złożonego przez mieszkańców stanu Illinois. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24.

- Mamy 7 milionów użytkowników, których dane zostały wczytane. Kara za użytkownika wynosi między 1000 a 5000 dolarów - wylicza Krzysztof Szubert z Uniwersytetu w Oxfordzie.

To daje kwotę od 7 do nawet 35 miliardów dolarów. - To będzie podlegało negocjacjom jaka będzie ostateczna kara - na pewno ani nie najwyższa, ani nie najniższa - wskazuje Szubert.

Kara dla Facebooka

Proces dotyczył nielegalnego gromadzenia danych biometrycznych, a kwestią sporną była technologia rozpoznawania twarzy, która służyła między innymi do logowania się na konto na Facebooku.

- Minus tej technologii jest taki, że każde zdjęcie, które jest wgrywane do Facebooka przez naszych znajomych, nieznajomych, kogokolwiek, nawet przez ludzi, którzy przechodzą ulicą i robią zdjęcie witryny sklepowej, a my przypadkiem przechodziliśmy chodnikiem i zostaliśmy na takiej fotografii uwiecznieni, to w tym momencie Facebook dokładnie wie, gdzie byliśmy - wyjaśnia Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl.

Po wyroku rzecznik prasowy Facebooka podkreślał, że użytkownicy serwisu mogli wyłączyć funkcję rozpoznawania twarzy w dowolnym momencie.

- Sąd w San Francisco nie przyjął argumentacji, że ta zgoda była wyraźna, że byliśmy świadomi, co się dzieje z tymi danymi biometrycznymi użytkowników - zaznacza dr Maciej Kawecki, dziekan w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie.

Shawn Williams, prawnik reprezentujący mieszkańców Illinois, zwracał uwagę, że "to nie jest numer karty ubezpieczeniowej lub karty kredytowej, który można zmienić". - Dane niezmienialne, dane związane z układem naszej siatkówki, układem naszych naczyń krwionośnych, odcisk palca, to są tego typu dane, które jednoznacznie identyfikują nas już na całe życie - wyjaśnia Krzysztof Szubert.

Stan Illinois jako pierwszy w USA już 11 lat temu wprowadził prawo chroniące dane biometryczne swoich obywateli. Od tego czasu ich wartość znacznie wzrosła. - W 2019 roku wartość danych przewyższyła wartość ropy naftowej, co oznacza w praktyce, że wartość zasobów danych gromadzonych przez Facebooka, to są miliardy - podkreśla dr Kawecki.

"Prywatność jest dla nas priorytetem"

To niepierwsza wpadka Facebooka związana z danymi jej użytkowników. W ubiegłym roku poinformowano, że do firmy Cambridge Analytica, która zajmuje się konsultingiem politycznym, trafiły dane około 87 milionów użytkowników serwisu. Miały one zostać wykorzystane między innymi podczas kampanii przed referendum w sprawie brexitu.

- W ramach ugody zgodziliśmy się zapłacić grzywnę w wysokości 5 miliardów dolarów, która jest jedną z najwyższych w historii - mówił w lipcu Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Facebooka. - To nowy rozdział dla naszej firmy. Prywatność użytkowników jest dla nas priorytetem na przyszłość - dodał.

Wyrok sądu z San Francisco, to kolejny sygnał nie tylko dla giganta z Doliny Krzemowej. W lipcu liczba użytkowników Facebooka przekroczyła 2,4 miliarda.

OBEJRZYJ CAŁY PROGRAM "POLSKA I ŚWIAT" W TVN24 GO.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane