• rozwiń

Przemysł ucieka z Europy. Fabryki zamyka Ford i Opel

Przemysł ucieka z Europy. Fabryki zamyka Ford i Opel
Foto: CC by SA Flickr Foto: General Motors zamknął fabrykę Opla w niemieckim Bohum

W samym sercu Zachodniej Europy, na granicy niemiecko-duńsko-holenderskiej tylko w tym miesiącu zostały zamknięte dwie fabryki. Ford Motor zakończył pracę w belgijskim Genk a General Motors w zakładzie Opla w niemieckim Bohum. Firmy szukają taniej siły roboczej gdzie indziej. To oznacza zamknięcie ostatniego rozdziału boomu produkcyjnego w Europie. I czas na zmianę modelu prowadzenia biznesu na bardziej innowacyjny - pisze Reuters.

To spory wstrząs dla pracowników, którzy byli zatrudnieni w fabrykach. - Pracowałem dla Forda przez prawie 40 lat - mówi 57 letni Pierre Boonen.

- Nikt nie był przygotowany na zamknięcia fabryki Forda - dodał przedstawiciel związkowców Erik Verheyden.

Zakład generował miejsca pracy dla około 10 tys. osób. W najgorszej sytuacji znajdują się starsi pracownicy, którym trudno będzie się przekwalifikować lub znaleźć pracę w zawodzie.

UE z wysokim bezrobociem

Na ratunek Limburgii, przemysłowemu regionowi położonemu między Belgią a Niemcami przychodzi Unia Europejska, która w czwartek ogłosiła plan pomocowy na kwotę 315 miliardów euro. Pieniądze mają pomóc inwestorom w powrocie do projektów. Może okazać się jednak, że to za mało.

Strefa euro stoi przed groźbą deflacji oraz wysokiego bezrobocia. A Europejski Bank Centralny sprawdza możliwość dodruku pieniędzy na wzór amerykańskiego programu stymulacji gospodarki.

Ten upadek przemysłu samochodowego pokazuje jednak, że potrzebny jest nowy ekonomiczny model dotyczący wykorzystania unijnych pieniędzy i w ogóle rozwoju ekonomicznego.

Do Limburgii udało się przyciągnąć firmy z branż produkcyjnych i chemicznych. Między innymi swoje zakłady otworzyła firma projektująca chipy Melexis oraz Polyscope. Ta ostatnia zajęła nieczynne zakłady chemiczne w 2007 roku. Zajmuje się ona produkcją tworzyw sztucznych. Eksportuje je między innymi do Stanów Zjednoczonych i Chin. Zatrudnia 50 osób i osiąga przychody na poziomie 50 mld dolarów.

Przychody niektórych innowacyjnych firm są wyższe niż państw ze strefy euro - pisze Reuters.

Wspieranie przedsiębiorców w regionie prowadzi do stworzenie strefy ekonomicznej bez granic i ułatwianie inwestycji. - W pobliżu 500 km znajduje się  60 proc. siły nabywczej w całej Europie - powiedział Johann Leten z grupy biznesowej VOKA.

Niektórzy chcą, by miejsce Forda zajął amerykański producent elektrycznych samochodów. Tesla przymierza się już do przejęcia opuszczonej przez firmę fabryki. Zaczęła już promocję tego wydarzenia w sieci tworząc stronę internetową “Welkom Tesla”.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
maciej_orbitowski
Rozwiązanie jest stare jak Świat - towary produkowane poza Europą i Am. Północną winny być obłożone cłem zaporowym... I problem by się skończył... A Chińczycy i tak nie łykną całej produkcji zachodnich koncernów bo mają już własne, tzn. rodzime produkty :-)
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
mr magic
Wysokie cła i podatki na samochody montowane po za UE rozwiązałyby problem uciekających fabryk ale..
Ale urzędnicy odpowiedzialni za takie ustawy siedzą w kieszeni korporacji więc nic z tego niedługo w UE będzie powtórka z USA gdzie upadły całe miasta
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
elbezet
- otworzą na Ukrainie w przyszłym roku, w ramach rozwoju Ukrainy jak obiecał Obama.
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane