• rozwiń

Lotniska zwiększają bezpieczeństwo. Podróżujący muszą uzbroić się w cierpliwość

Foto: PAP/EPA Foto: Na lotnisku Charles de Gaulle w Paryżu wzmożono kontrole bezpieczeństwa

Linie lotnicze i operatorzy europejskich lotnisk w obawie przed powtórzeniem się ataków terrorystycznych zwiększają kontrole bezpieczeństwa. Pasażerowie muszą liczyć się z opóźnieniami.

W sobotę o północny terminal na lotnisku Gatwick w Londynie został zamknięty po doniesieniach o "dziwnym zachowaniu" jednego z pasażerów. Lokalna policja poinformowała, że podejrzany wrzucił do jednego z koszy na śmieci "swoje rzeczy prywatne i coś, co wyglądało jak broń palna". Ładunkiem zajął się zespół saperów, a sprawca zamieszania - 41-letni obywatel Francji - został zatrzymany do udzielenia dalszych wyjaśnień.

Poczucie zagrożenia

Terminal drugiego największego portu lotniczego w Wielkiej Brytanii był zamknięty przez sześć godzin. Służby musiały sprawdzić, czy lotnisko jest bezpieczne zanim wrócą tam pasażerowie.

- Biorąc pod uwagę to, co wydarzyło się w piątek w Paryżu musimy każde takie zdarzenie traktować z całą powagą - wyjaśnił przedstawiciel policji inspektor Nick May. 

W sobotę ewakuowani z samolotu zostali także pasażerowie samolotu Air France na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Maszyna leciała do Francji, a władze holenderskiego lotniska otrzymały groźby dotyczące tego lotu na Twitterze. Samolot oraz bagaże musiały zostać przeszukane przez służby specjalne co opóźniło podróż. Z opóźnieniami muszą liczyć się również pasażerowie podróżujący przez lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu. Władze portu lotniczego ostrzegły, że przez przywrócenie kontroli paszportowych pasażerowie muszą liczyć się z opóźnieniami.

Niektóre linie lotnicze np. EasyJet, Air France, British Airways, United, Delta oraz American zaoferowały swoim klientom podróżującym w ten weekend do i ze stolicy Francji, że mogą bezpłatnie zmienić termin swojego lotu. Możliwość zmiany terminu rezerwacji na późniejszy zaoferował również przewoźnik Eurostar, który lata głównie z Paryża do Brukseli.

Dodatkowa czujność

W związku z wydarzeniami w Paryżu londyńska Metropolitan Police wzmocniła bezpieczeństwo w całej Wielkiej Brytanii.

- Ludzie mogą zauważyć niewielkie zmiany w portach lotniczych oraz wydarzeniach w dużych miastach w całym kraju - mówił komisarz ds. operacji specjalistycznych Mark Rowley w BBC. Chodzi o dodatkowe kontrole, czujność służb oraz to, że na ulicach będzie więcej funkcjonariuszy policji. Rowley dodał, że londyńskie lotnisko Heathrow pracuje bez zmian.

Normalnie pracuje również największe lotnisko w Polsce. Port lotniczy im. Fryderyka Chopina poinformował na Twitterze, że "jak dotąd żaden przewoźnik nie odwołał lotów do/z Francji".

Zamachy

W sześciu piątkowych zamachach terrorystycznych w Paryżu życie straciło co najmniej 129 osób, a około 350 zostało rannych. Zginęło siedmiu terrorystów, z których sześciu wysadziło się w powietrze. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie (IS).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mamtownosie
Frankfurt am Main.
Wystarczy rzucic jedna niegrozna swiece dymna na trasie pod ziemia i caly Frankfurt jest na kilka godzin sparalizowany. Niedlugo kary za terroryzm beda drakonskie. Czy to pomoze?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mamtownosie
WE Frankfurcie gdzie mieszkam, podobnie jak i w innych miastach, codziennie w godzinach szczytu, pociagi sa przepelnione. Nikt tego nie upilnuje.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
crosero
Przez granicę bez jakiejkolwiek kontroli przedostają się setki tysięcy islamistów, nie są sprawdzane nawet ich bagaże. Ale Francja zwiększa kontrole na lotniskach. TO MA SENS. ;-)
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Mapanari
Codziennie 8.000 nielegalnych emigrantów przechodzi niemiecką granicę z Austrią. Codziennie jeszcze większa liczba przechodzi do Słowenii i przypływa do Grecji i Włoch. A oni zaostrzają kontrole na lotniskach. Niemcy rozpoczęli kontrolę drogową samochodów na granicy z Polska. To jest chore, durne i szkodliwe.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane