• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Europa walczy o malutką Grecję. Ateny pociągną na dno całą strefę euro?

Grexit nieunikniony? Coraz mniej czasu na porozumienie Odtwórz: Grexit nieunikniony? Coraz mniej czasu na porozumienie
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 BiS Foto: Atenom wciąż grozi bankructwo i wyjście ze strefy euro. Strefie euro grozi rozpad | Video: Grexit nieunikniony? Coraz mniej czasu na porozumienie

Kolejne negocjacje wierzycieli z Grecją, pomimo że trwają od miesięcy, nie przyniosły dotąd wymiernego efektu. Atenom wciąż grozi bankructwo i wyjście ze strefy euro. Czasu na porozumienie jest coraz mniej. Dlaczego tzw. trojka poświęca taka wiele sił na utrzymanie Grecji w eurolandzie?

Grecja odpowiada za niewielką, niespełna 2 proc. produkcję całego bloku a liczba mieszkańców jest taka, jak amerykańskiego stanu Ohio. Mimo to

Wyjście Aten z eurolandu postawi pod dużym znakiem wiarygodność struktury i wspólnej waluty - podaje agencja Bloomberg.

Grecki problem

Aby zrozumieć dlaczego Unii Europejskiej tak bardzo zależy na pozostaniu w strukturze należy cofnąć się do 2012 roku. Kraje strefy euro zmagały się wówczas z turbulencjami wywołanymi światowym kryzysem gospodarczym. Na rynkach finansowych panowała niepewność. Niepokój inwestorów załagodziły dopiero słowa szefa Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego, który stwierdził, że zrobi absolutnie wszystko co w jego mocy, aby utrzymać strefę euro.

Draghi wiedział bowiem, że w czasie kryzysu jedyną siłą eurolandu jest wspólnota. Jeżeli doszłoby do wyjścia jednego z krajów z tej struktury, to rozpaść mogłaby się cała strefa euro. Dziś rynek też obawia się takiego scenariusza, bo z każdym spotkaniem z Grekami, które kończy się na niczym ubywa nie tylko czasu, ale również wiary inwestorów w ostateczne porozumienie.

Jak podaje Bloomberg Unia Europejska wkłada tak wiele sił w utrzymanie Grecji w strefie euro, bo obawia się wyjścia Aten z eurolandu. A efekty zrealizowania takiego scenariusza są trudne do oszacowania.

Śladem Aten?

- Zainwestowano dużo politycznego kapitału, aby utrzymać strefę euro w całości. Jeśli pozwolimy Grekom wyjść z niej, to dla rynków stanie się jasne, że Euroland nie jest już jednolitą strukturą i może ona ulec nieodwracalnym zmianom - twierdzi Elwin de Groot, ekonomista holenderskiego Rabobank International.

Agencja Bloomberg pisze, że z jednej strony o takim scenariuszu coraz częściej rozmawia się bez dawnej nerwowości, a z drugiej wyjście Grecji z eurolandu rodzi ryzyko, że śladem Aten pójdą kolejne państwa. A to pod znakiem zapytania stawiałoby nie tylko wiarygodność struktury, ale i sens dalszego istnienia projektu wspólnego waluty.

Dlatego - pisze Bloomberg - wierzyciele mają za dużo do stracenia, aby pozwolić na realizację pesymistycznego scenariusza.

Negocjacje

W sobotę odbędzie się kolejne spotkanie eurogrupy w sprawie odblokowania pomocy finansowej dla Grecji. Zdaniem kanclerz Angeli Merkel to będą "decydujące" negocjacje.

Program pomocowy dla Grecji wygasa 30 czerwca a bez ostatniej raty w wysokości 7,2 mld euro, kraj ten nie będzie w stanie uregulować spłaty zadłużenia wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To może oznaczać bankructwo i wyjście Aten ze strefy euro.

Warunkiem odblokowania środków jest porozumienie z instytucjami, reprezentującymi pożyczkodawców w sprawie reform, jakie przeprowadzić ma Grecja.

Wspólna oferta dotycząca koniecznych reform, którą uzgodniły te instytucje, nie została przyjęta przez Grecję. Negocjatorzy reprezentujący rząd w Atenach przedstawili kontrpropozycje na posiedzeniu eurogrupy. Mają one być przeanalizowane na niższym, eksperckim szczeblu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
enigma x
Bardzo prawdopodobne bankructwo Grecji i jej wyjście ze strefy euro o wiele bardziej zaszkodzi Grecji niż Unii.
Europanika jest zatem przesadzona.
Może wstrząs w postaci bankructwa i konieczności wyjścia ze strefy euro jest potrzebny, aby choć trochę zmienić mentalność Greków.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Nox
Loading...
Nox
I właśnie dlatego należy być bardzo ostrożnym z wchodzeniem do strefy euro. Można w ten sposób zostać - chcąc / nie chcąc - sponsorem greckich leni i nierobów...
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane