• rozwiń
  • WIG20 2226.00 -0.43%
  • WIG30 2522.64 -0.37%
  • WIG 58656.19 -0.27%
  • sWIG80 11582.73 +0.09%
  • mWIG40 3734.12 -0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:49

Dostosuj

Nowe połączenie Europy z Azją. Co planują Turcy i Chińczycy?

Nowy Jedwabny Szlak. Które państwo na nim skorzysta? Odtwórz: Nowy Jedwabny Szlak. Które państwo na nim skorzysta?
Nowy Jedwabny Szlak. Które państwo na nim skorzysta? "Źródło: TVN24 BiS"

Turcja realizuje projekt tranzytowego połączenia Europy i Azji tzw. Korytarzem Środkowym, ang. Middle Corridor. O koncepcji inwestycji mówił na Forum Pasa i Szlaku w Pekinie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. W Forum bierze udział blisko 30 przywódców z całego świata, wśród nich szefowa polskiego rządu Beata Szydło.

Turecki przywódca podczas inauguracji Forum Pasa i Szlaku powiedział, że Turcja jako kraj położony na styku Europy i Azji odgrywa znaczącą rolę na jedwabnym szlaku. - Chińska inicjatywa dobrze wpisuje się w turecki projekt Korytarza Środkowego, który ma na celu połączenie Europy z Azją Centralną i Chinami przez Anatolię - powiedział prezydent Turcji.- Dlatego chcemy pracować wspólnie z Chinami i innymi krajami leżącymi na szlaku - podkreślił Erdogan. - Chcemy, by projekt Korytarza Środkowego stał się jednym z głównych i uzupełniających elementów inicjatywę Pasa i Szlaku. Poczyniliśmy już kroki w tym kierunki poprzez szereg projektów zrealizowanych w Turcji i regionie - dodał.

Wymienił m.in. połączenie kolejowe łączące Baku i Tbilisi z tureckim miastem Kars, które - jak podkreślił prezydent Turcji - zacznie działać w ciągu kilku miesięcy. - To będzie oznaczać osiągnięcie ważnego etapu projektu - zaznaczył.

Forum Pasa i Szlaku, poświęcone chińskiej koncepcji rozwijania połączeń infrastrukturalnych, zainaugurował w niedzielę w Pekinie prezydent Chin Xi Jinping. Obok Erdogana głos zabrali także prezydent Rosji Władimir Putin i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane