• rozwiń
  • WIG20 2188.10 -0.87%
  • WIG30 2484.40 -1.00%
  • WIG 57906.75 -0.92%
  • sWIG80 11629.72 +0.17%
  • mWIG40 3753.06 -1.48%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:56

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Eurogrupa szuka pieniędzy dla Grecji. Polska też może się dorzucić

Eurogrupa szuka pieniędzy dla Grecji Odtwórz: Eurogrupa szuka pieniędzy dla Grecji
Foto: EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Nad rozwiązaniem problemu finansowania pomostowego dla Aten w wysokości około 7 mld euro pracuje grupa robocza strefy euro | Video: Eurogrupa szuka pieniędzy dla Grecji

Strefa euro szuka sposobów na sfinansowanie pożyczki pomostowej dla Grecji, aby kraj ten mógł uregulować pilne zobowiązania wobec MFW i EBC. Część krajów spoza euro otwarcie sprzeciwiła się wykorzystaniu na ten cel funduszu EFSM, wspólnego dla całej Unii.

Nad rozwiązaniem problemu finansowania pomostowego dla Aten w wysokości około 7 mld euro pracuje grupa robocza strefy euro. Pieniądze te mają uchronić Grecję przed niewypłacalnością do czasu, aż wynegocjowany i uruchomiony zostanie trzeci program pomocowy, uzgodniony przez przywódców eurolandu. Ateny zalegają ze spłatą rat do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a 20 lipca upływa termin spłaty części należności wobec Europejskiego Banku Centralnego w wys. 3,5 mld euro.

Trwa analiza

- Analizujemy wszystkie instrumenty i fundusze, jakie moglibyśmy tu wykorzystać. W każdym przypadku są jakieś wady albo przeszkody prawne - powiedział we wtorek szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Fiński minister finansów Alexander Stubb ocenił, że rozwiązanie tego problemu nie będzie łatwe. - Dla każdego kraju członkowskiego wyłożenie nowych pieniędzy bez jakichkolwiek wstępnych warunków byłoby bardzo trudne, zwłaszcza że prawdopodobnie te pieniądze nawet nie byłyby pożyczką - powiedział Stubb dziennikarzom przed wtorkowym spotkaniem ministrów finansów państw UE w Brukseli.

Jak ocenił, być może niektóre państwa eurolandu będą gotowe do udzielenia Grecji dwustronnych pożyczek. Inna rozważana możliwość to odroczenie terminów spłat należności greckich wobec MFW i EBC do czasu uruchomienia nowego programu pomocowego.

Niektórzy mają wątpliwości

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdius Dombrovskis potwierdził na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów finansów państw UE, że jedną z rozważanych opcji jest aktywacja Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM), utworzonego w 2010 r., co zakładałoby zaangażowanie nie tylko państw eurolandu, ale całej UE. - Rozważane są różne możliwości, w tym EFSM - powiedział Dombrovskis. Dodał, że niektóre kraje spoza strefy euro wyraziły wątpliwości co do takiego rozwiązania. - Musimy wziąć to pod uwagę - powiedział.

W ramach EFSM Komisja Europejska mogła zebrać na rynkach finansowych korzystnie oprocentowane pożyczki na łączną kwotę do 60 mld euro. Ponieważ EFSM jest finansowany dzięki gwarancjom budżetu UE, dotyczy on wszystkich 28 krajów członkowskich. W pomocy dla Grecji uczestniczyłaby również Polska. Na jego uruchomienie muszą wyrazić zgodę ministrowie finansów całej UE, a decyzja wymaga kwalifikowanej większości. Obecnie EFSM ma do dyspozycji 13,2 mld euro. Według unijnych źródeł Komisja Europejska uważa, że wykorzystanie tych środków na finansowanie pomostowe dla Grecji byłoby najprostszym wyjściem.

Ten pomysł to niewypał

Takiej możliwości kategorycznie sprzeciwiła się Wielka Brytania. - Podpisanie i przypieczętowanie porozumienia z Grecją leżało w interesie stabilności gospodarczej w całej Europie. Ale muszę powiedzieć jasno. Wielka Brytania nie należy do strefy euro, a zatem pomysł, że brytyjscy podatnicy mieliby dopłacać do tego porozumienia z Grecją, jest całkowitym niewypałem - powiedział dziennikarzom w Brukseli brytyjski minister George Osborne.

W podobnym tonie wypowiedział się czeski minister finansów Adrej Babisz. - Czechy nie udzielą żadnej pożyczki Grecji i nie chcą poręczać żadnej pożyczki dla Grecji - oświadczył, dodając, że lepszym rozwiązaniem dla Aten byłoby opuszczenie strefy euro i umorzenie greckiego zadłużenia.

Przeciw sięgnięciu po środki EFSM wypowiedziały się również Szwecja i Dania. Polski wiceminister finansów Artur Radziwiłł nie wypowiedział się dla prasy po spotkaniu w Brukseli.

Potrzebne szybkie rozwiązanie

Zdaniem Niemca Wolfganga Schaeublego domaganie się od krajów spoza eurolandu zaangażowania w pomoc dla Grecji jest "mało pomocne". Podkreślił on, że rozwiązanie musi zostać znalezione bardzo szybko. - Musimy zapobiec dramatycznej sytuacji, w jakiej Grecja może się znaleźć w poniedziałek - powiedział niemiecki minister. W poniedziałek mija termin spłaty części greckich należności wobec EBC.

Według unijnych źródeł możliwe jest również wykorzystanie na kredyt pomostowy dla Aten zysków z greckich obligacji, które ma Europejski Bank Centralny, udzielenie Grecji dwustronnych pożyczek przez kraje strefy euro, wykorzystanie środków z budżetu UE przeznaczonych na prefinansowanie projektów z funduszy unijnych, albo też podniesienie przez EBC limitu emisji greckich obligacji skarbowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
andrzej_buras
Eurogrupa szuka pieniędzy dla Grecji. Polska też musi się dorzucić Ha ha ha wiedziałem że tak będzie. Polak głupi przed jak i po szkodzie
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mrflash
Niestety sądzę że tylko wyjście Grecji ze strefy euro jest w stanie uratować co nieco. Inaczej Europa bez końca będzie tam płaciła a Grecy będą uważali że są wykorzystywani. Tylko kto to wytrzyma ?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mirage
Widzę kolejkę wszystkich tych, którzy tak bronili podmiotowości Grecji. Bezzwrotną składkę powinni wnieść w pierwszej kolejności:Fotyga, Mastalerek i inni pisowcy, kukizowcy. Przecież Grecy przegłosowali w referendum, że świat ma im bezdyskusyjnie pomagać. A referendum to rzecz święta.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Jasiek Wędrowniczek
Kolejny sukces Tuska. Jestem pełen podziwu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
emex74
nieźle Grecy nagrabili skoro już nie tylko banki, ale nawet i państwa nie chcą im pożyczać kasy. Wszyscy wiedzą, że nie oddadzą.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane