• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Eurogrupa kończy posiedzenie. Fiasko rozmów ws. długu Grecji

Foto: EPA Foto: Z nieoficjalnych informacji wynika, ze kolejne spotkanie eurogrupy odbędzie się w sobotę

Eurogrupa kończy obrady bez porozumienia w sprawie wygasającego 30 czerwca pakietu pomocowego dla zagrożonej bankructwem Grecji. Ministrowie finansów spotkają się później, ale już nie w czwartek - poinformował minister finansów Finlandii Alexander Stubb.

- To tyle na dziś. Instytucje i Grecja będą kontynuować pracę - napisał Stubb na profilu na Twitterze. - Eurogrupa zbierze się później, ale nie dziś - dodał. Z nieoficjalnych informacji wynika, ze kolejne spotkanie eurogrupy odbędzie się w sobotę.

Nie mieszają się

W Brukseli trwa równolegle posiedzenie Rady Europejskiej, jednak jak poinformowała przed spotkaniem niemiecka kanclerz Angela Merkel zgromadzeni w czwartek i piątek na szczycie unijni przywódcy nie będą się mieszać w prowadzone równolegle negocjacje między Grecją a eurogrupą i instytucjami reprezentującymi wierzycieli Aten, czyli Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym.
Porozumienie z Grecją w sprawie programu oszczędności i reform jest warunkiem kontynuowania pomocy dla tego kraju. W poniedziałek specjalny szczyt strefy euro zakończył się bez przełomu, choć propozycje przesłane przez Ateny były chwalone przez liderów unijnych.

Od końca lutego grecki rząd prowadzi negocjacje z KE, MFW i EBC na temat odblokowania pomocy finansowej. Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa z końcem czerwca. Jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia w sprawie przekazania Atenom ostatniej transzy tego programu - ok. 7,2 mld euro - to Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
miki_kowalski
Nie ma co dalej dyskutować. Grecja wychodzi ze strefy Euro i UE. Bierze sprawy w swoje ręce, dyrektywy unijne do kosza, imigrantów do UE lub na plaże afrykańskie. Szczelne granice, swoja waluta z przelicznikiem 1 drahma to 10 Euro.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane