• rozwiń

Temat: Unia Europejska

Europosłowie chcą wprowadzić wizy dla Amerykanów. Poszło też o Polskę

Europosłowie chcą wprowadzić wizy dla Amerykanów. Poszło też o Polskę
Foto: Shutterstock Foto: Zdaniem eurodeputowanych, Unia powinna czasowo wprowadzić wizy dla Amerykanów

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą do czasowego wprowadzenia przez Unię Europejską wiz dla obywateli państw, które nie przestrzegają zasady wzajemności wizowej z Unią. Chodzi o Stany Zjednoczone, które wymagają wiz między innymi od Polaków.

Eurodeputowani apelują do Komisji Europejskiej o podjęcie w ciągu dwóch miesięcy działań prawnych zmierzających do przywrócenia obowiązku wizowego dla obywateli państw trzecich, nierespektujących zasady wzajemności wizowej z Unii Europejskiej.

Obecnie jedynym takim państwem są Stany Zjednoczone. Obywatele: Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Polski i Rumunii wciąż potrzebują wizy, by udać się do USA, mimo że obywatele amerykańscy mogą podróżować bez wiz do wszystkich krajów UE.

Rezolucja nie jest wiążąca dla KE.

Co zrobi Komisja Europejska

Unijne rozporządzenie o wzajemności wizowej zobowiązuje Komisję Europejską do zaproponowania tymczasowego zawieszenia ruchu bezwizowego na 12 miesięcy dla obywateli wszystkich tych krajów, które wymagają wiz od obywateli państw UE. Musi to nastąpić 24 miesiące po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE notyfikacji o braku wzajemności wizowej ze strony tych państw.

Termin ten upłynął 12 kwietnia 2016 roku. Wówczas, poza USA, zasady wzajemności wizowej z UE nie przestrzegały tez Kanada i Brunei. Komisja nie podjęła jednak decyzji o przywróceniu obowiązku wizowego, a zwróciła się o opinię do europarlamentu i Rady UE (rządów państw członkowskich).

Unijne rozporządzenie zastrzega, że KE musi wziąć pod uwagę polityczne, gospodarcze i administracyjne skutki ewentualnego zawieszenia ruchu bezwizowego wobec niektórych państw. Dlatego KE, uzasadniając ówczesne stanowisko, tłumaczyła, że jest mało prawdopodobne, by po ewentualnym przywróceniu obowiązku wizowego państwa UE były w stanie rozpatrzyć rosnącą liczbę wniosków wizowych. Wskazywała też na poważne negatywne konsekwencje polityczne, a także gospodarcze, zwłaszcza dla branży lotniczej.

 

Świat według Trumpa. Zobacz materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24 (01.03.2017):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane